Koton yeni reklam kampanyasında “şimdi herkese saygı moda ” diyor

Koton, gençlerin giyim tercihleriyle ilgili karşı karşıya kaldığı önyargı ve etiketlemeleri, “saygı” temelinde ele aldığı reklam kampanyasında “Şimdi Herkese Saygı Moda ” diyor.

Reklam filminde, mini etekli bir genç kızın Etiket Fabrikası’na girişi sonrasında, “Bunu mu giyeceksin”, “Fazla göze batıyorsun”, “Bu gömlek apaçi”, “Gece gece böyle mi çıkacaksın” sesleri yükseliyor. Genç kızın gülümseyerek ve seslere aldırış etmeyerek fabrikanın içine kadar girmesiyle, fabrikada “İzinsiz giriş” uyarıları ve alarmları yükseliyor. Genç kızın, sesleri susturmak için uyarı kolunu çekmesi ve “Etiketleri Çıkar” şarkısının fabrikada yankılanmasıyla, herkes birbirine saygılı olduğunda giyim alışkanlıklarının önyargıları kırabileceği etkili bir şekilde işleniyor.

Etiket Fabrikası ile sembolize edilen kalıp yargıların ve giydikleri yüzünden insanları etiketlemeye son vermenin ancak insanların birbirine saygı duymasıyla gerçekleşebileceğini, yine sembolik etiketleri yırtılarak gözler önüne seriyor.

Reklam filminde vurgulanan önyargılar ve etiketler, gençlerin giyim seçimlerini belirleyen kodları anlamak için 15-27 yaş aralığındaki gençlerle yapılan 9 ayrı gruptan elde edilen sonuçlara dayanıyor.İşe eşofmanla giden, kış aylarında beyaz giyen, başörtülü, göbeği açık bluz veya dar jean giyen gençler “Fazla göze batıyorsun”, “Gece gece böyle mi çıkacaksın” gibi kalıp cümlelerle karşılaşıyor. Reklam filminde bu yargılar“Yakışmaz ki bize hiç bir etiket, yapışmaz ki” sözleriyle cevaplanıyor.

TBWA tarafından hazırlanan ve çekimleri 2 gün süren kampanyanın ilk reklam filmi, Etiket Fabrikası. Kampanyanın devam filmlerinde yer alacak sözcüler de, giyim ve yaşam tercihleri nedeniyle çeşitli önyargı ve etiketlenmelerle karşılaşmış isimlerden oluşuyor. Milli tekvandocu Kübra Dağlı, sosyal medya fenomenleri Özgür Deniz Cellat ve Ceren Yaldız “Etiketleri Çıkar” söylemiyle mesajı bütünleyerek söyleme katkıda bulunuyor.

TBWA / İstanbul tarafından çalışılan reklam filminin yönetmenliğini Enis Baruh, müzik düzenlemesini ise Jingle House üstleniyor.

Koton, Türkiye’de önyargıların oluşturduğu tüm etiketlemelere karşı bir duruş sergileyerek, trendlere öncülük eden projelerine bir yenisini daha ekliyor.

KÜNYE:

Reklamveren: KOTON

Reklamveren ekibi: Büşra Miray Müftüoğlu, Gizem Gürzoğlu, Tuğba Kurnaz, Emre Eralp, Gamze Ataman

Reklam Ajansı: TBWA\Istanbul

CCO: İlkay Gürpınar

ECD: Volkan Karakaşoğlu

Yaratıcı Ekip: Eser Yazıcı, Serdar Güngör, Harun Sevinç

Marka Ekibi: Ömer Üstündağ, Müge Bozkurt, Ezgi Sezar, Sedef Bolat

CSO: Toygun Yılmazer

Genel Müdür Yardımcısı: Tuğyan Çelik

Stratejik Planlama Ekibi: Özgün Özkalay, Yunuscan Hısımcıl, Can Değerli

Prodüksiyon Ekibi: Volkan Alkan, Zeynep Hacıalioğlu, Evrim Saraçoğlu

Prodüksiyon Şirketi: Autonomy

Yönetmen: Enis Baruh

Müzik: Jingle House

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.