artwork

Koronavirüs sürecinde Amazon büyüdü; Jeff Bezos’un serveti 24 milyar dolar arttı

4 sene önce

0

Dünya genelinde 100 binden fazla insanın yaşamına sebep olan koronavirüs salgını pek çok şirketin operasyonlarını neredeyse durma noktasına getirirken Amazon bu süreçte yüzde 5.3 büyümeyi başardı.

Salgın nedeniyle dünya genelinde kendin izole eden insanların internet üzerinden daha fazla alışveriş yapmasıyla yaşanan artış, şirketin hisselerinin artmasına da neden oldu. Bu da Bezos’un kişisel servetini 24 milyar dolar artırarak 138.5 milyar dolara yükseltti.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Jeff Bezos dünyanın en zengin kişisi ünvanını elinde tutmaya devam ediyor. Zira Amazon, hala içinde bulunduğumuz salgın sırasında, özellikle insanlar evlerine kapanınca artan online alışveriş nedeniyle ciddi bir kazanç sağladı.

Fakat krizi fırsata çevirebilen sadece Amazon değil. İngiltere’deki Asda market zincirinin de sahibi olan ABD merkezli aile şirketi Wal-Mart hisseleri de değer kazandı. Şirketin sahibi Walton ailesi bu yıl servetlerinin yüzde 5 artışla 169 milyar dolara yükseldiğini açıkladılar. Bloomberg’e göre Waltonlar dünyanın en zengin ailesi listesinin en başında.

Bunun yanında video konferans sitesi olan Zoom’un kurucusu Eric Yuan’ın servetini ikiye katlayarak 7 milyar 400 bin dolara ulaştı.

 

 

Senin için
Tümünü göster
Adidas’tan özel resmi Euro 2024 maç topu

Adidas, her vuruşu gerçek zamanlı olarak algılayan Resmi Euro 2024...

Domino’s’tan pizza fırınlı elektrik bisikletli servis

Domino’s, yerleşik pizza fırınlarına sahip radikal teslimat elektrikli bisikletlerini piyasaya...