Koronavirüs krizi esnasında “dijital detoks” için öneriler

Koronavirüs salgını, insanları karantina altındayken elektronik cihazlarına adeta yapıştırmış durumda. Salgın nedeniyle evde kaldığımız bu günlerde sosyal medya, akıllı telefonlar dış dünya ile tek bağlantımız olabilir. Ancak bununla birlikte bu durum, aşırı ve uzun süreli dijital kullanım süreleri, telefon ekranlarından yayılan mavi ışık nedeniyle uyku düzeninin bozulması ve daha yüksek sosyal kaygı gibi olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Bu süreçte dijital detoks uygulayarak, fiziksel olarak daha aktif olabilir ve farkındalığımızı artırarak kendimizi üretken tutmak için başka yollara yönelebiliriz

Peki COVID-19 krizi esnasında çevrimiçi olarak daha az zaman geçirmek ve dijital bir temizlik yapmak için neler yapabiliriz?

Bildirimleri kapatmak
Hangi uygulamaların size her zaman bildirim gönderebileceğini seçebilirsiniz. Bu sayede de bu özgürlüğü kendi yararınıza kullanabilirsiniz. Örneğin, yalnızca önemli uygulamalar, aile ve arkadaş grubu sohbetleri, iş e-postaları ve güvenilir haber kaynakları için uyarıları açık bırakmayı tercih edin.

Zaman konusunda biraz sınırlama iyi gelecektir
Sıkıldıkça aynı uygulamaya girip (örneğin; Instagram) tekrar tekrar ekranı yenileme eğiliminde olabilirsiniz, hatta bunu çoğu zaman size iyi gelmeyen bilgileri tüketmek için de yapıyor olabilirsiniz. Bu nedenle, kendinize zamanla ilgili kurallar koyabilirsiniz.
Günün bir sonraki görevine geçmeden önce telefonunuzu ve dizüstü bilgisayarınızı ne kadar süre kullanabileceğinizi not edin, çünkü dikkatinizin dağılması son derece kolay.

Telefonu uzak tutun
Özellikle yemek yerken yanınızda bulundurduğunuz telefondan biraz uzaklaşın ve karşınızdaki insanla sohbet edin. Kendi başınıza iseniz, gözlerinizi dijital ekranlardan uzaklaştırmak için müzik veya podcast dinlemeyi deneyin. Bu, ihtiyaç duymadığınız zamanlarda cihazlarınızı dikkatsizce kullanmanızı azalatacak ve yemeğinizin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Yatma vakti geldiğinde, telefonunuzu ve dizüstü bilgisayarınızı kol uzunluğundan daha uzak tutun. Elektronik cihazlara kolay erişmeye bir engel ekleyerek kaliteli dinlenme elde etmeye odaklanabilirsiniz.


Özellikle çeşit çeşit uygulamalar sayesinde telefonda vaktin nasıl geçtiğini çoğu zaman anlamıyoruz. Bu da plansızlıklara yol açabiliyor. Bu günlerde artan dijital bağımlılık, aslında zihnimizi uyuşturan bir hal alıyor. Oldukça tatsız bir nedenden dolayı evde olmamız gerekse de, bu süreci ertelediğimiz, yapmak isteyip yapamadığımız işler için kullanarak çok çok verimli geçirebiliriz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.