Koronavirüs anksiyetesinden kurtulmanın ipuçları

Koronavirüs salgını ile ilgili haber akışları, çok yoğun şekilde ve kriz halinde olduğundan dolayı bu karamsar haberler bazılarına karşı ağır geliyor olabilir.

Biraz huzur sağlamak için Vogue UK sağlık profesyonellerinden COVID-19 salgınının tetiklediği endişelerle başa çıkmaya yardımcı olmak için bazı ipuçları aldık. 

Düzenli bir rutin geçirin

İşler kontrolden çıkmış gibi göründüğünde, size bir tanıdıklık duygusu sağlamaya yardımcı olduğu için bir rutine bağlı kalmanız çok önemlidir. Vogue İngiltere çocukların zihinsel sağlık yardım kuruluşu YoungMinds hizmet direktörü Deirdre Kehoe, “Çok fazla belirsizlikle, rutininize bağlı kalmak gerçekten normallik duygusunun korunmasına yardımcı olabilir” dedi.

Doğru bilgileri edinin

İnternet, COVID-19 dalgasıyla ilgili çok sayıda bilgi sağladı. Ancak, bu da sahte haberler telaşına yol açtı. Bu endişe verici yanlış bilgi kesinlikle virüsle ilgili endişe yaşayan herkesi etkileyebilir. Bu nedenle, Dünya Sağlık Örgütü veya hastalık kontrol ve önleme merkezleri gibi güvenilir kaynaklara bağlı kalın. Kraliyet Psikiyatristler Koleji Çocuk ve Ergen Psikiyatri Fakültesi Başkan Yardımcısı Dr.Jon Goldin, “sosyal medyada meydana gelen korkutmanın ve yanlış bilgilerin paylaşımı” nihayetinde “insanların hissettikleri anlaşılabilir kaygıyı daha da kötüleştirebileceğini” söyledi.

Hijyen kurallarına uyun

Kendinize virüs bulaşmasını önlemek için, sadece mikropları öldürmek için değil, aynı zamanda bu konuda bir şeyler yaparken durum hakkında daha iyi hissetmenize yardımcı olmak için düzenli olarak ellerinizi yıkamak gibi iyi hijyen rutinleri uygulayın.

Sağlıksız yiyecekleri sınırlandırarak ve geceleri yeterli uyku alarak bu dönemde sağlıklı kalın. Dr Goldin, kendinize bakmanın virüsle savaşmak için bağışıklık sisteminizi güçlendireceğini söyledi.

Sağlık profesyonellerinden daha fazla tavsiye için Dünya Sağlık Örgütü’nün instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.