artwork

Korona günlerinin parlayan yıldızı: Artırılmış gerçeklik

3 yıl önce

0

Verizon Media’nın CBO’su Ivan Markman, COVID-19 ile beraber ortaya çıkan ve artırılmış gerçekliği öne çıkaran trendlere dikkat çekerken, pazarlama endüstrisinin de AR’yi odağına alması gerektiğini vurguluyor.

Artırılmış gerçeklik, özellikle son birkaç yıldır zirveye oynuyordu. Pokémon Go yazından beri uzmanlar AR’nin (artırılmış gerçekliğin) yaygın bir şekilde benimseneceğine dair tahminlerde bulunuyorlardı. Kaldı ki son beş yıldır AR araçlarının kullanımı da hızla arttı.

EMarketer tarafından yayınlanan bir rapora göre, 83 milyondan fazla Amerikalı geçtiğimiz yıl boyunca ayda en az bir kez bir AR türü ile etkileşime girdi. Bu etkileşimlerin birçoğu, sosyal medya uygulamaları tarafından yönlendirilen popüler fotoğraf geliştirme filtrelerini kullanan Y ve Z kuşağına ait.

Peki neden şimdi? AR neden şimdi yükselen bir trend haline geldi? İşte COVID-19’la ortaya çıkan ve artırılmış gerçekliği ileriye taşıyan trendler:

Eşsiz deneyimler
Nüfusun büyük bir kısmı evde otururken, eğlence ve oyun gibi mobil video ürünlerinin kullanımı da artmaya başladı ve farklı demografik yapılara sahip kullanıcılar ortaya çıktı. Salgın devam ederken de bu yeni kitleler farklı ve gelişmiş deneyimler arayacaklar. İnsanlar yenilik ister; fiziksel dünyalarında ciddi anlamda kısıtlanırlarken AR’ye yönelmeleri de kaçınılmaz olacak.

Farklılaştırılmış içerik talebi
Yeni kitlelerin ortaya çıkması ve hızla yükselmesiyle beraber içerikte de ciddi bir artış yaşandı. Farklı kategorilerden içerik oluşturucuları için tam bir patlama zamanı olsa da artan rekabet AR’yi de daha çekici kılmaya başladı. Benzer içerik akışlarındansa daha sürükleyici ve farklı bir deneyim sunan AR, kalabalıklar arasından sıyrılmak için ideal bir yol sunuyor.

Marka stratejisindeki değişiklikler
Pandemi ile beraber markaların tüketiciyle etkileşime girdikleri geleneksel yollar da kesilmiş oldu. Etkinlikler gibi önemli bir kanal şu an için oyun dışı, mağaza içi deneyim önemli ölçüde değişti. Sonuç olarak, birçok marka sosyal mesafelerin olduğu bir dünyada tüketicilerle daha etkili bir şekilde iletişim kurmak için yeni stratejiler benimsiyor.

Özellikle bu dönemde, yüz yüze temas ve yerinde ürün deneyimi üzerine yoğunlaşan otomotiv ve ev dekorasyonu gibi kategorilerde, AR deneyimlerine yatırım yapmak etkili bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada yatırımların önemli bir kısmının medya ve içerik yayıncılarına, bu teknolojinin benimsenmesini hızlandırmak ve dahası, doğrudan daha fazla insanın eline gitmesini sağlamak için yönelmesi son derece mümkün.

Salgınla beraber pazarlama endüstrisinin AR’ye olan ilgisi de hızlanacak; ancak bu ilgiyi karşılamak basit bir tüketici ilgisinin karşılanmasından çok daha zorlu olacak.

Salgınla beraber pazarlama endüstrisinin AR’ye olan ilgisi de hızlanacak; ancak bu ilginin karşılanması basit bir tüketici ilgisinin karşılanmasından çok daha zorlu olacak.

Uygulamaların ötesinde AR deneyimi
Bugüne kadar, AR’nin en yaygın örnekleri uygulama tabanlı oldu. Snapchat ve Instagram gibi araçlar AR deneyimlerini popülerleştirdi, ancak bunları uygulama içi ortamlarla sınırladılar. Artık geliştiricilerin mobil web masaüstü için daha geniş bir AR deneyimi yelpazesi oluşturması da daha sık gündemde olacaktır. Örneğin; Autoblog, kısa bir süre önce okuyucuların yeni Ford Mustang Mach-E’nin gerçek boyutlu bir sürümünü uygulama olmadan görmelerini sağlayan bir AR deneyimi sağladı. Google ayrıca, tarayıcı tabanlı aramaya AR işlevi (sınırlı da olsa) ekledi.

Giyilebilir cihazlar
AR’nin sadece uygulama içi ortamlarda yer almayıp yaygınlaşması, benimsenmesini de hızlandıracaktır. Cep telefonlarının ötesine geçip bağlı cihazlarda, tabletlerde ve gözlük gibi giyilebilir ortamlarda kendine yer edinmeye başladığında AR’nin günlük yaşama entegrasyonu da çok daha yoğun olacak. Örneğin, Apple tarafından gerçekleştirilen Worldwide Developers Conference’ta Apple, bu alandaki bir dizi girişime ivme kazandıran iOS 14’ü tanıttı.

COVID-19 salgınıyla birlikte günlük hayatımızda yaşadığımız köklü değişiklikler, tüketicilerin ve markaların AR deneyimlerinin kalitesini artırırken AR’nin teknik anlamda da ilerlemesini sağlıyor. Tarihte yaşanan tüm önemli olaylarda olduğu gibi pandemi de yaşama ve çalışma şeklimizi değiştiricek. Daha iyi iletişim kurmamıza, birbirimizi ve dünyayı daha iyi anlamamıza, deneyimlememize yardımcı olacak yeni medya biçimleri de hayatımıza girecek. Tıpkı AR gibi…

Ivan Markman
Chief Business Officer, Verizon Media

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 102. sayısında yayımlanmıştır.