Korkunun ecele faydası yok

Son dönemlerde markaların dijitalde tüketicileri ile iletişim kurmasının önemi ile ilgili yazılar okuyor, konferanslar dinliyor ve üst yönetimlerimizden hedefler alıyoruz. Bu aralar en sık duyduğumuz söz “Dijitalde birşeyler yapalım!” “Yapalım ki herkes bir şeyler yaparken biz bir şey kaçırmayalım”.

Sadece söylemek yeterli mi; düşünmek gerek!

Dijital, bir mecra olmaktan çok daha ötesini içinde barındırıyor. Bu bir dönüşüm. Televizyon, yazılı basın yok olacak mı tartışmaları çok gerilerde kaldı. Mecralar, ajanslar, tüketiciler, üreticiler, satışçılar, çalışanlar herkes dönüşüyor. Kimi bilinçli olarak kimi bilmeden değişiyor. Hâlâ olayın boyutunu anlamaya çalışan da var, markalarıyla dijital dünyada inanılmaz bir bağ kuran da. Bu süreç de doğal olarak farklı algı ve bilgi düzeylerinin oluşmasına sebep oluyor. Sektörde bu kadar bilgi ve algı farklılığı olunca kavram karmaşası yaşanması kaçınılmaz.

Bu durumda reklamveren ne yapmalı? Korkunun ecele faydası yok. Dijital dünyanın çok büyük olduğu bir gerçek. Ama tüketicimizin orada olduğu da bir başka gerçek. Eskiden sadece mail okuyup, chat yapmak için orada olan tüketici şimdi alışverişinden seyahat planına, sosyalleşmekten banka işlemlerine kadar tüm ihtiyaçlarını burada karşılıyor. Satın alma kararlarında en büyük başvuru kaynağı yine internet. Kullanıcı sayıları katlanarak artıyor. Her gün Türkiye’nin Facebook’ta, Twitter’da kaçıncı sıraya yükseldiği ile ilgili haberler okuyoruz. Bu rakamlardaki kişilerin bizim tüketicimiz olduğu ve 35 milyon internet kullanıcısının varlığı inkar edilemez. Şimdi düşünmemiz gereken bu dünyada bize ayrılan yeri almak için neler yapmamız gerektiği.

Kısacası yıllardır markaların çaldığı kapıların anahtarı şimdi ellerinde. Türkiye belki de ilk defa bir konuda dünya standartlarında işler üretiyor. Dijital mecrada algısı açık, vizyonu olan kazanıyor. Geleceği okumak, ilk adımda büyük işler yapmak şart değil. Ama bir yerden başlamak gerek. Bazen güne uyum sağlamak da büyük kazançlar yaratabilir.

Ayşen Akalın
IAB Yönetim Kurulu Üyesi, Sayman

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.