Konnichiwa!

Tüm dünyada reklam yatırımlarının %90’ını kontrol eden ve reklam sektörünün global çaptaki en büyük kuruluşu olan WFA’in (Dünya Reklamverenler Federasyonu) 15-18 Mayıs tarihlerinde Tokyo’da düzenlediği “Global Marketer Week” organizasyonu, bu sene sektör adına çok güzel gelişmelere sahne oldu. RVD Genel Sekreteri olarak ben de bu önemli etkinliğe ve sektörün dünyadaki gelişimi ve sorunları konusundaki global tartışmalara Türkiye adına katılma fırsatı buldum.

Japonya dünya reklam pazarında 3. sırada yer alıyor. 61. kuruluş yıldönümünü kutlayan Japon Reklamverenler Derneği, organizasyon boyunca tüm dünyadan 700’ün üzerinde delegeye ev sahipliği yaptı. Organizasyon sırasında yayınlanan iki önemli çalışma, bizim de RVD olarak gündemimizdeki öncelikli konular arasında yer alıyor.

Bu çalışmalardan biri, “Reklamlarda İlerici Cinsiyet Rolleri” (Progressive Gender Portrayals in Advertising ) ve “Kalıpların Dışına Çıkma” (Unstereotyping) rehberi idi. Rehber, pazarlamacılara iletişimlerinde alışılmış kalıplardan çıkma konusunda ilham vermek ve eyleme geçmek için iş örnekleri ile öncülük etmeyi amaçlıyor. Diğeri ise, yine RVD’nin ana çalışma konularından biri olan daha güvenli, daha şeffaf ve daha tüketici dostu bir dijital ortamın sağlanması için oluşturulan WFA “Global Medya Bildirgesi”. Bu bildirgede amaçlanan, yalnızca bütçelerin verimli kullanımı değil, aynı zamanda dijital platformlarda marka ve tüketici çıkarlarının da korunmasından emin olmak.

Bu yıl yaşanan ve RVD için çok önemli olan bir gelişme de WFA’in Genel Kurul toplantısında Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Pura’nın 6. kez WFA Yönetim Kurulu’na seçilmesi oldu. RVD’nin böylesine önemli bir platformun yönetiminde aralıksız 6 yıldır yer alması, bizim dünyadaki son gelişmeleri ve başarı modellerini yakından takip edebilmemize ve sektörün dünya gündemini ülkemize taşıyabilmemize olanak sağlıyor.

Bu yeni dönemde de WFA ile birlikte, gelişme ve öğrenme için farklı fırsatları değerlendirip, sektörümüzle buluşturacağız.

Yeşim Koçyiğit
RVD Genel Sekreteri

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 78. sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.