IAB: Koltuğunuzu makinelere kaptıracak mısınız?

Programatik satın alma yöntemi, sadece dijital medya için değil tüm medya kanalları için yükselen bir trend. Programatik reklamcılık için en dar anlamda reklam alım-satım sürecinin insanlar yerine makineler arasında gerçekleştiği bir platform diyebiliriz. Ancak geniş anlamda programatik bundan daha fazlası; bu satın alım sürecinde reklam güvenliği, reklamın etkisi, envanter kalitesi, veri kullanımı, hedef kitle doğruluğu ve bunların ölçülmesi de programatik satın almanın uzantıları.

Programatik hızla büyürken bilgi eksikliği de kendini hissettiriyor; ne programatik ne değil, oyuncular kimler, kim ne iş yapıyor vb. soruların cevaplanması gerekiyor. Reklamveren tarafında bilgi eksikliğinden kaynaklanan endişeler artarken, ajans tarafında şeffaflaşma çabaları sürmekte. IAB Türkiye’de bu ihtiyaç göz önüne alınarak, oyuncuları doğru yönlendirmek ve eğitim çalışmaları gerçekleştirmek için bir Programatik Çalışma Grubu kuruldu. Grup, IAB Türkiye’nin 22 Kasım’da Divan Otel Taksim’de gerçekleştireceği Programatik Seminerine destek vererek işe başladı.

IAB Türkiye Programatik Semineri sektördeki tarafları bir araya getirecek. Bahsi geçen soruların cevapları aranacak. İki bölümden oluşan seminerin sabahki bölümünde Programatik Nedir?, RTB, DSP’ler, Algoritmalar, Veri Kullanımı, Yayıncı Envanter Optimizasyonu, Programatik’ten Otomasyon’a olmak üzere 7 oturum yer alacak. Google tarafından yönlendirilecek olan öğleden sonraki atölye çalışmasında ise katılımcılar, Programatik, marka güvenliği ve şeffaflık konularında pratik yapma imkanı bulacaklar.

Programatik dünyada yer alan ve/veya kaçınılmaz olarak yer alacak tüm oyuncuları 22 Kasım’daki Seminerimize bekliyoruz. “Koltuğumuzu makinelere mi kaptırıyoruz, makinelerin başına mı geçiyoruz?” hep birlikte karar vereceğiz.

Rima Erdemir

IAB Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.