Kolektif House: “Sadece laptop’ınızı ve hayal gücünüzü almanız yeterli”

Ortak çalışma alanları denilince akla gelen isimlerden biri de Kolektif House. 

Freelancer’lara nasıl bir çalışma ortamı sağlıyorsunuz?
Son dönemde çalışan yeni nesil artık kendisine hem fiziki hem de sosyal fayda sağlayabilecek alanlarda çalışmak ve var olmak istiyor. Bu nedenle de freelancer’lık kavramına olan ilgi artmış durumda. Bu noktada dünya geneline baktığımızda paylaşımlı ofis alanları sunduğu “networking” ortamıyla özellikle işini edindiği çevreyle geliştiren freelancer’lar için son derece önemli bir noktaya gelmiş oluyor. Burada belki hiç denk gelemeyeceğiz şirket ve insanlarla aynı yaşam alanında bulunuyor, yan yana çalışıyor oluyorsunuz ve yeni iş birlikleri kurma imkanı elde ediyorsunuz. Sadece laptop’u ve hayal gücüyle Kolektif’e gelmesi yeterli. Ortak çalışma alanlarımızda dilediği yerde oturup çalışabilir, hem kendini hem işini geliştirmek için düzenlediğimiz atölye ve etkinliklere katılabilir.

Sizce bir iş yerine bağlı çalışmak istemeyip yine de bir ofis kullanmak için size gelmelerindeki nedenler nedir?
Dediğim gibi birinci neden burada kendiliğinden var olan “networking” ortamı. Normal bir ofiste böyle bir imkanı elde etmeniz mümkün değil. Burada bir gün bir şirketin CEO’suyla yan yana bir etkinliği dinleyebilir, başka bir gün yan ofisinizde çalışan kişiyle bir iş geliştirme imkanı elde edebilirsiniz. Bir yandan da artık yeni nesil birilerine bağlı olarak çalışmak yerine kendilerinin patronu olup, kendilerine hesap vermeyi ve hayal güçlerini sınırsızca kullanabilmeyi istiyor ve buna öncelik veriyor. E burası da bunun için uygun bir ortam sağlıyor. Biz ilk günden itibaren Kolektif House’ta sadece ofis alanı yaratmaktan ziyada bir ortak yaşam alanı yaratmayı hedefliyoruz. İstiyoruz ki üyelerimiz burada yeni iş birliklerine imza atsın, hem işlerini hem kendilerini geliştirsin.

“Future of work” denilince bu uygulamayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Gelecekte bir gün zamansız ve mekansız çalışma şekli tamamen hakim olabilir mi?
Neden olmasın! Çalışma anlayışına olan algımız günden güne evriliyor. Artık hepimiz için vakit çok kıymetli. İster istemez en az eforla en fazla fayda sağlayacağımız alternatifler değer kazanmaya başlıyor. Bir yandan kendimizi daha özgür hissettiğimiz alanlarda olmak ve üretmek istiyoruz. İşin gelişen teknolojik kısmına hiç girmiyorum bile! Bir noktada zamansız ve mekansız çalışma fikri herkes için öncelik olacak, olmak zorunda kalacak gibi görünüyor.

Sizce iyi bir freelancer nasıl olmalı?
İyi kelimesinin herkese göre anlamı değişebilir. Fakat bana kalırsa, bir freelancer’ın iyi iş yapabilmesi için öğrenmeye açık olması, artık çok hızlı değişen gündemi yakından takip ediyor olması, alanıyla ilgili gelişmeleri sıcağı sıcağına işine uygulayabiliyor olması , sorumluluk sahibi olması ve zamanını iyi yönetebiliyor olması lazım. İnsan ilişkilerinin iyi olması ve sosyal bir insan olması gerektiği konusu zaten kesin olması gereken bir özellik.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.