Klişeleri yıkan Hint reklamları

Hindistan, özellikle 2013 yılının sonlarında ortaya koyduğu cesur ve güçlü prodüksiyonlu işleriyle reklam dünyasının ilgisini üzerine çekti.

Huawei Hindistan‘ın pazarlama direktörü Anand Narang, Marketing Magazine’in “Window on the World” serisi için 2013’ün sonlarında en çok ses getiren 5 Hint reklamını seçti.

1. Tanishq’in ikinci evliliğini yapan gelini

Tata Tanishq mücevher markasının “A wedding to remember” isimli reklamı, tüm kategori kurallarını yıkarak ve pek çok Hint klişelerine meydan okuyarak herkesin ilgisini çekti. Hint toplumunun bekar ebeveynliğe ve yeniden evlenmeye olan bakış açısının nasıl değiştiğini de gözler önüne serdi.

Çoğu mücevher markası reklamında anne babaların, açık tenli kızlarına evlilik törenlerinde takı taktığını görürüz. Bu mutlu mesut, pürüzsüz reklamlara inat bu film, koyu tenli bekar bir annenin ikinci evliliğine hazırlanışını konu ediyor. Tekrar evlenmek, Hint toplumunda bir tabu olarak kabul edilir.

Reklam aynı zamanda toplumun bekar ebeveynlere ve yeniden evlenmeye karşı değişen tutumuna da güzel bir örnek teşkil ediyor zira bu durum artık Hindistan’da da normal olarak görülmeye başladı.

Akademi ödüllü A.R.Rehman’ın müziği eşliğinde yayınlanan, Lowe Lintas & Partners’ın yaratıcısı olduğu bu reklam, sosyal medyada tartışmaları ateşledi ve markayı yeni bir üst seviyeye çıkardı.

2. Google Search Reunion

Hindistan, Pakistan arka planıyla Ogilvy&Mather tarafından hazırlanan “Google Reunion” reklamı, iki ülkenin ayrımıyla birbirlerinin izini kaybeden iki çocukluk arkadaşı olan dedelerini bir araya getirmeyi amaçlayarak Google’ın “search” ürününü zekice kullanan iki genci konu ediyor.

Google Search’ün kullanım kolaylığını güzel bir müzik ve sade bir hikayeyle anlatan film, izleyenleri hem gülümsetiyor hem duygulandırıyor. Reklam, Google ürünlerinin mobil ve bilgisayarlarda da nasıl kolayca kullanılabildiğini göstererek harika bir iş çıkartıyor.

Pek çok Hintlinin ayrılma olayından sonra Pakistan’dan göç eden bir akrabası ya da arkadaşı vardır. Bu film de dedelerimizin ve ninelerimizin hatıralarını tekrar canlandırıyor.

3. Vodafone’un #MadeForSharing 24×7 internet network’ü

Hindistan dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon pazarına sahip pazarı. Bu yıl yaklaşık 35 milyon akıllı telefonun satıldığı düşünülüyor.

Akıllı telefon penetrasyonu arttıkça Vodafone da teknoloji düşkünü genç jenerasyonu hedefleyen kampanyalarıyla öne çıkıyor. Ogilvy & Mather tarafından hazırlanan reklam filmi 7 gün 24 saat boyunca internete bağlı yaşayan yeni jenerasyonun hayatını konu ediyor.

Vodafone’un reklamlarında en sevdiğim özellikler tutarlı mesajları, net teklifleri ve duygusal kampanyaları. Hintliler iyi müzik, güzel hikaye ve mutlu sona – Bollywood deniyor buna – bayılırlar ve bu reklam da çoğumuza bu yüzden bu kadar çekici geliyor.

4. Divali, Işık Festivali – Garnier Men ve Idea Cellular

“İyilik yap” ya da “Tanrı şeytandan üstündür” temaları Divali festivalinin popüler temalarıdır. Ama iki marka bu duruma yeni bir bakış açısı sundu.

Garnier, dijital kampanyası “Power up a Life” ya da #PowerLightaVillage (Foxymoron Media Solutions tarafından yaratıldı) ile sosyal bir mesaj verdi. Hala elektriksiz bir şekilde, gün battıktan sonra karanlıkta yaşayan binlerce Hint köylüsüne Garnier bu kampanya aracılığıya, güneş enerjisiyle çalışan bir ekipman sağladı.

Idea Cellular, günlük yaşamımızda uyguladığımız dürüstlüğün ve doğruluğun güzelliğini gösteriyor. Reklam filminde bir taksi şoförünün, vicdanı kendisine “İçindeki şeytanı (Ravaan) öldür” dedikten sonra, bir yolcusunun araçta unuttuğu cep telefonunu geri vermeye karar verişi anlatılıyor. Lowe Lintas & Partners’ın yaratıcısı olduğu bu fikir “Bir fikir hayatınızı değiştirebilir” mesajını iletiyor.

Hayat bize ne yaşatırsa yaşatsın; yolsuzluklar, siyasetçilerin günlük saçmamaları ya da yükselen soğan fiyatları gibi, her ne olursa olsun biz Hintliler dürüstlüğü ve doğruluğu takdir ederiz ve bu reklam da bu açıdan ahlak pusulası özelliğine sahip.

5. Hero’nun “Thoda Aur”u

Dünyanın en büyük motosiklet markası Hero, Honda’yla ayrılışından bu yana etkileyici kampanyalara imza attı.

İlki birkaç yıl önce “There is a hero in all of us” adı verilen kampanyasıydı. Yeni kampanyasıysa “Thoda Aur” (Biraz Daha) isminde yerli içgörüye dayanarak ortaya konmuş bir çalışma.

Lowe Lintas & Partners tarafından yaratılan yeni reklam filmi, Hintli olmanın özünü özetleyerek her Hintlinin yüzünde bir gülümseme oluşmasını sağlıyor.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.