Site icon Campaign Türkiye

Kleopatra kot giyseydi…

Wunderman Thompson, sıfır atık giyimin ardındaki veri fikrini desteklemek için beklenmedik bir sürdürülebilirlik kampanyası başlatıyor.

Wunderman Thompson Hong Kong ve Amsterdam tarafından yapılan bir iş birliği, yılın en beklenmedik sürdürülebilirlik uygulamalarından biri gibi görünüyor. Ajans ekibi, kıyafetlerin – özellikle kot pantolonların – her vücut tipine göre uyarlanabileceği fikrini desteklemek için teknoloji ve verileri kullanarak bir kot pantolon hazırladı.

Tüketicilerin veri ve teknoloji odaklı giyim konusundaki kuşkucu tavırlarını yatıştırmak için ajanslar kendilerini Kleopatra’yı hayali bir model olarak kullanmaya zorladı. Evet, bildiğimiz Kleoptara. Proje, 3D teknolojisiyle yüksek çözünürlükte özel tasarımlar üretebilen bir teknoloji şirketi olan Tayvanlı TG3D ile birlikte gerçekleştirildi. Bunun da ötesinde, ekip tarihsel verilere göre antik kraliçeye çok benzeyen yüzlerce çağdaş Mısırlı Kıpti kadını ölçtü. Bu sayede Kleopatra için tahmini vücut ölçü verileri hesaplandı ve mükemmel oturan bir kot pantolon tasarlamak için kullanıldı.

Bu proje, moda harcamalarının %69’unun artık çevrim içi olduğu ve uygun olmayan çevrim içi alışverişlerden büyük miktarlarda tekstil atığı üretildiğini ortaya koyan Wunderman Thompson raporuna dayanıyor. Rapora göre; katı atık sahasında yüksek oranda geri dönüş yok ediliyor.

Modern teknoloji unsurlarını tarihi bir figürle birleştirme fikri ilginç görünebilir ancak Kleopatra’nın “influencer” olarak kullanımı burada mükemmel bir şekilde uygulanmış.

Künye

Global CCO’lar: Bas Korsten, Daniel Bonner

APAC CCO: Sheung Yan Lo

ECD WT Amsterdam: Carlos Camacho

Sanat Başkanı WT Amsterdam: Tunchan Kalkan

Yapımcı: Martijn van Hees

Kıdemli Yaratıcılar: Jasper Korpershoek, Khlaus Feldhaus

Web Tasarım: Nando Correa

Proje Yöneticisi: Charlotte Lilly

Kıdemli Yaratıcı WT Hong Kong: Paddy O’Mahoney

Dijital Yaratıcı WT Hong Kong: Nicole Hedemann

PR Direktörü: Jessica Hartley

Prodüksiyon Evi/Post prodüksiyon: Macarena Films

Ses Stüdyosu: Canja Audio Culture

Fotoğrafçı: Ale Burset

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan

Kaynak: Campaign Asia

Exit mobile version