artwork

Kızlar Dünyaya Hazır!

2 sene önce

1

LEGO Group, yaratıcı problem çözme yoluyla dünyayı yeniden inşa eden ve eski moda cinsiyet klişelerini aşan kız çocuklarına dikkat çekmek için “Kızlar Her Zaman Hazır” kampanyasını başlattı.

LEGO Group tarafından yaptırılan yeni araştırma, günümüzün kız çocuklarının her türlü oyun ve yaratıcı aktiviteyi deneme konusunda kendilerini giderek daha fazla güvende hissettiklerini, ancak toplumun kökleşmiş cinsiyet önyargıları yüzünden arkada kaldıklarını ortaya koyuyor. Uluslararası Kız Çocukları Günü’nün tanınması amacıyla “Medyada Toplumsal Cinsiyet Üzerine Geena Davis Enstitüsü” tarafından gerçekleştirilen araştırma, yaratıcı yollarla problemleri çözerek ve modası geçmiş önyargılara meydan okuyarak dünyayı yeniden inşa eden kız çocuklarına dikkat çeken ve yeni bir LEGO® kampanyası olan ‘Kızlar Her Zaman Hazır’ın lansmanı ile duyuruluyor.

Çin, Çek Cumhuriyeti, Japonya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 4.000’den fazla ebeveyn ve 6-14 yaş arası çocukla yapılan araştırma, eylemlerimizin – ve sözlerimizin – tüm çocukların yaratıcılıklarının bir sınırı olmadığını hissetmelerine ve inanmalarına olanak sağlaması ihtiyacını açıkça vurguluyor.

Kızlar Her Zaman Hazır

Bulgular, kızların dünyaya hazır olduklarını, herhangi bir mesleği veya ilgiyi sürdürmek için kendilerine güvendiklerini ve ilhama sahip olduklarını gösteriyor. Kız çocukları tipik toplumsal cinsiyet önyargıları
tarafından erkek çocuklarına göre daha az kısıtlanmış hissediyorlar (belirli etkinliklerin cinsiyetle sınırlı
olduğunu düşünen erkek çocuklarının oranı %26 iken kız çocuklarını oranı %18) ve kız çocukları
ebeveynlerinin ve toplumun tipik olarak teşviklerine kıyasla farklı yaratıcı oyun türlerine daha açıklar.
Örneğin, kız çocuklarının %45’i, erkek çocuklarının ise %30’u kız çocuklarının futbol oynamasının ve erkek çocukların bale yapmasının uygun olduğuna inanıyor.

Kız çocuklarının eski tarz önyargılardan kurtulma konusunda kaydettiği ilerlemeye rağmen, farklı oyun
türleri hâlâ cinsiyete özgü olarak değerlendiriliyor. Kız çocukları; erkek çocuklarına kıyasla bilişsel,
sanatsal ve performansla ilgili etkinliklere katılmaya teşvik edilirken, erkek çocukların bilim, teknoloji,
mühendislik ve matematik (STEM) benzeri ve fiziksel yaratıcı etkinliklere (dijital, bilim, inşaat, araçlar)
katılmaya teşvik olasılıkları daha yüksek.

Erkekler de önyargıyla karşı karşıya

Daha kapsayıcı bir oyun sağlamak ve toplumsal cinsiyet normları için tartışmayı devam ettirmek çok önemli çünkü geleneksel olarak karşı cinse ait olduğu düşünülen oyuncaklarla oynamaya gelince erkek çocukların da önyargıyla savaştığını biliyoruz. Erkek çocukların %71’i, kız çocukların ise %41’i karşı cinse yönelik bir oyuncakla oynarlarsa dalga geçileceklerinden endişe ettiklerini belirtiyor ve ebeveynlerin karşı cinse ait olduğu düşünülen oyuncakların erkek çocukları tarafından oynanması durumumda dalga geçileceğinden endişesi %52 iken kız çocukları tarafından oynanması durumumda ise dalga geçileceğinden endişesi %25 oranında.

LEGO® oyun deneyiminin rolü

Pek çok ebeveyn, kapsayıcı bir oyuncak markasına iyi bir örnek olarak LEGO® markasından bahsediyor fakat LEGO® oynamanın kız çocuklarına göre hâlâ erkek çocuklar için daha uygun olduğu düşünülüyor. Ebeveynlerin %63’ü erkek çocuklarını, %51‘i ise kız çocuklarını LEGO® yapım parçaları ile oynamaya teşvik edeceklerini belirtiyor.

‘Kızlar Her Zaman Hazır’ kampanyası ise, kızların hikâyeyi yeniden inşa etmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. LEGO®, toplumsal beklentiler ne olursa olsun daha fazla kız çocuğunu LEGO® yapım deneyimine davet etmek ve aynı zamanda cinsiyeti ne olursa olsun tüm çocukların benzersiz yeteneklerini geliştirmelerine ve gerçekleştirmelerine yardımcı olacak bir yol olarak istedikleri her şeyi inşa edebileceklerine inanmalarını sağlamayı amaçlıyor.

Çocuklar yaratıcı oyun yolu ile “özgüven geliştirme, yaratıcılık ve iletişim becerileri gibi özellikleri kazanırlar, fakat hala etkinlikleri yalnızca belirli bir cinsiyete uygun olarak etiketleyen asırlık önyargıları deneyimliyoruz. LEGO Group olarak bunu daha doğru hale getirmekte rolümüz olduğunu biliyoruz ve bu kampanya, tüm çocukların gerçek yaratıcı potansiyellerine ulaşabilmeleri için LEGO® oyununu daha kapsayıcı hale getirmek için uyguladığımız birkaç girişimden biri.” diyor LEGO Group CMO’su Julia Goldin.

Kız Çocukları Dünyayı Yeniden İnşa Ediyor

LEGO Group, yeni kampanyasının bir parçası olarak, Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’dan genç girişimci kızlar tarafından yönetilen ve her biri kız çocuklarının dünyayı yaratıcılık yoluyla zaten yeniden inşa ettiğini gösteren üç girişimi desteklediğini de duyurdu.

Bu kızların öncülük ettiği olumlu değişime bir göz atmak için lütfen buraya bakın; Yaratıcılıklarını özgür bırakın | LEGO.com TR.

Chelsea (11) (ABD), ihtiyacı olan çocuklara duygularını yaratıcı bir şekilde ifade edebilmeleri ve zor zamanların üstesinden gelebilmeleri için ücretsiz sanat malzemeleri verdiği Chelsea’s Charity’nin kurucusudur.

Mahiru (Japonya), geçirdiği zor zamanlardan sonra yaşadığı şehrin nasıl tasvir edildiğini yeniden yapılandırmak ve müzik ve yaratıcılık yoluyla insanlara neşe vermek için kurulmuş bir okul bando grubu SEEDS+’ın ana üyelerinden biridir.

Fatima (18) & Shaika (8) (BAE), Fatima, BAE’nin en genç mucidi. Kardeşi Shaika uzayı çok seviyor ve Ay’a çıkan ilk kadın olmak istiyor.

Kız Çocuklarına olan bağlılığımız

LEGO Group, hem şimdi hem de gelecekte LEGO® oyununu daha kapsayıcı hale getirmeye ve çocukların yaratıcı isteklerinin cinsiyet klişeleriyle sınırlı kalmamasını sağlamaya kendini adamıştır. 2021’den itibaren şirket, LEGO® ürünlerine ve pazarlamasına herkesin erişebilmesi ve cinsiyet önyargısı olmamasını sağlamak için Geena Davis Enstitüsü ile çalışacak.

Senin için
Tümünü göster
Adidas’tan özel resmi Euro 2024 maç topu

Adidas, her vuruşu gerçek zamanlı olarak algılayan Resmi Euro 2024...

Domino’s’tan pizza fırınlı elektrik bisikletli servis

Domino’s, yerleşik pizza fırınlarına sahip radikal teslimat elektrikli bisikletlerini piyasaya...