artwork

Kitaplar reklam filmleriyle tanıtılıyor

11 yıl önce

0

Yeni çıkan kitapları tanıtmak için imza günleri düzenlenir, basın ilanları hazırlanırdı. Son yıllarda bunlara bir de kitaplar için özel olarak çekilen tanıtım filmleri de eklendi. Türkiye’de özellikle İletişim Yayınları’ndan çıkan kitapların tanıtım videolarının çokluğu göze çarpıyor. Sizin için son zamanlarda öne çıkan kitap tanıtım filmlerini derledik.

Levent Cantek – Dumankara

Senaryosu Levent Cantek’e ait olan çizgi roman Dumankara, Hayat Bir Yangındı Ankara’yı 21 hikaye ve hikayeleri yorumlayan 19 çizer ile anlatıyor. Çizgi roman için çekilen tanıtım filminin müzikleri Onur Özmen, kurgusu Uğur Erbaş imzalı.

“Dumankara, Hayat Bir Yangındı albümü, Ankara’yı 21 hikâyeyle anlatıyor, yeraltının dumanını tüttürüyor, sokağın kirini konuşuyor. Perdesi kısa gelmiş evi, kale arkasını, çıldırmasa görülmeyecek yoksulları, para kokan alemleri, ‘Lan sen ne alçaksın dünyayı’ dönderiyor.”

 

Murat Menteş – Ruhi Mücerret

Dublörün Dilemması ve Korkma Ben Varım kitaplarıyla tanınan Murat Menteş’in April Yayınları’ndan çıkan Ruhi Mücerret kitabı için de bir tanıtım filmi hazırlandı. İçinde reklamlarla örülü bir distopya barındıran kitabın kapağı da okurlar tarafından epey beğenildi.

“İstiklal Harbinin son gazisi, 100 yaşındaki millî kahraman RUHİ MÜCERRET; bir dünya starına nasıl dönüşüyor? Zaten ecelin menzilindeyken, esrarengiz psikopat MASUM CİCİyi haklayabilecek mi?”

 

Sezgin Kaymaz – Kün

Sezgin Kaymaz’ın Kün isimli kitabı da İletişim Yayınları’ndan çıktı. Tanıtım filminde Erkan Can yer alıyor. Filmin arkasında güçlü bir prodüksiyon var. Kreatif direktör  Levent Cantek, yönetmen Fatma Gökçe, yapımcı ise Ali Ozan Sökmen. Tanıtım filmi sinema filmi tadında.

Kün, yani ‘Ol’…Neleri neleri olduran bir roman, Kün. Ölülerin daha da ölebildiği -ya da tam ölemediği-, cami imamıyla ateistin birbirini ‘aydınlatabildiği’, köpeklerin (hem de Konya ağzıyla!) konuşabildiği, el kadar oğlanın kendisine el kaldıranı haşat ettiği bir âleme kapı aralıyor.”

 

Hasan Ali Toptaş – Heba

Hasan Ali Toptaş’ın 5 Nisan’da kitapçılarda yerini alan Heba isimli kitabı da İletişim Yayınları’ndan çıktı.

“İnceldiğinde, çeşitli sebeplerle delindiği de olur uykunun. Ne bileyim, bazen zihnimizdeki sivri uçlu bir hatıra deler onu; bazen henüz hazmedemediğimiz bir sözün acısı, bazen kolu bacağı aklımızın dışında kalan bir düşünce yahut bir duygu, bazen de etrafımızda olup biten, bizim fark edemediğimiz meçhul bir şey deler.”

 

Ahmet Ümit – Sultanı Öldürmek

Ahmet Ümit’in Everest Yayınları’ndan geçen yıl çıkan Sultanı Öldürmek romanı için de bir tanıtım filmi hazırlanmıştı. Ayrıca kitabın tanıtımı da  kitaptaki hikayenin geçtiği Şişli Hanımefendi Sokak’ta yapılmıştı.


 

Engin Ergönültaş – Minare Gölgesi

Engin Ergönültaş’ın Minare Gölgesi için hazırlanan tanıtım filminde yazarın romandan seçtiği parçaları kendi sesinden dinliyorsunuz.