Site icon Campaign Türkiye

Keşke ben yapsaydım: Serkan Demirel

Serkan Demirel / Gerilla Sr. Art Direktör

Marka: Lego, Ajans: Serviceplan Munich, İş: Builders of tomorrow, Ülke: Almanya, Yayın Dönemi: 2011

Marka: McCann Erickson, Ajans: McCann Erickson, İş: McCann. You won’t be sorry you listened to us, Ülke: Belçika, Yayın Dönemi: 2004

Bugün aklıma garip bir fikir geldi. Evet garip dedim, çünkü daha önce görülmemiş-duyulmamış, hakkında hiçbir bilgininin olmadığı her şey gariptir. Yaratıcılık da işte tam da böyle bir şey. Ve bunu her gün yapmak zorundasınız. İyi bir fikir gördüğünüzde, bunu neden ben bulamadım, benim aklıma nasıl gelmedi demek yerine, daha iyisini bulmam gerekli dediğinizde o yola girmişsiniz demektir. Bahsettiğim duyguyu, “Keşke ben yapsaydım” dediğim birkaç işle örneklemek istiyorum.

Almanya’da bir ajans, Lego markası için ‘Builders of tomorrow’ (Yarının yaratıcıları) sloganıyla ve başarılı sanat yönetimiyle çocukluğumuza götürerek tuhaf bir dünyaya sokuyor. Kim böyle bir işe imza atmak istemez ki! Evrensel bir düşünce yaratıcılık, durdurulamaz bir dürtü. Sonucunda ortaya çıkan, kimine göre tuhaf, kimine göre ilginç ama sonucu güzel. E tabii ki bu iş de 2011’de Epica ile ödüllendiriliyor.

Geçmişte gördüğüm ve unutamadığım bu tuhaf duygudan yola çıkan, garip fikirlerden biri de 2004 yılında Epica alan bir diğer iş. McCann Erickson Belçika imzalı “McCann. You won’t be sorry you listened to us (McCann. Bizi dinlediğinize pişman olmayacaksınız).” Yazar-çizer ortaklığıyla ortaya çıkan tam bir terzi işi. Terzi kendi söküğünü dikemez derler. Fakat bu sefer öyle güzel dikmiş ki! Yaratıcı düşünceyi garip bir fikre bulayıp, bize ikonik bir anlatımı ironik yanılsamayla sunduğu kampanyayı keşke ben yapsaydım dedim. Bu meslekte sanırım hep çocuk kafasında olmak gerek.

Bu yazı Campaign Türkiye Eylül sayısında, Keşke Ben Yapsaydım bölümünde yayınlandı.

Exit mobile version