artwork

Keşke Ben Yapsaydım: Selcan Şenol

2 sene önce

0

4129Grey Jr. Art Director’ü Selcan Şenol, “keşke ben yapsaydım” dediği kampanyayı anlattı.

 Selcan Şenol                                                 Jr. Art Director, 4129Grey

The Most Valuable News

Bilginin çokluğundan ziyade, bilginin farklı etkenlere maruz bırakılma olasılığının giderek arttığı günümüzde, şüphesiz herkes için en zor karar, neyin doğru olduğunu seçebilmek. 

Hayran bırakan çalışmanın da özünde yalan haberin, gerçek habere göre ne kadar hızlı yayıldığını gösterme amacı yatıyor. 1921’de kurulan ve Latin Amerika’nın en büyük gazetesi Folha de Sao Paulo, işte bu noktada bir mesajı herkese başarılı bir şekilde anlatıyor ve yaptığı işle “Gerçek hiç bu kadar değerli olmamıştı.” diyor. 

İşin aslının yanlış yansıtıldığı, bazense gerçeğin tam tersi şeklinde basına sunulduğu, tüm bunlar yaşanırken pek çok yanıyla da ört pas edildiğini ince ince anlatıyor bize bu iş. Gerçekleri değerli hale getirmek için paranın seçilmiş olması bunu bütün ince detaylarıyla illüstrasyonlar eşliğinde işlenip bandroller, kabartmalar ve hologramlarla desteklenmesi; kenarlardaki tarih detayları, hepsi tertemiz düşünülmüş. Gerçekler hiç bu kadar değerli ve tasarım açısından özgün olmamıştı. 

Tüm detayları ile ilgi çeken keşke ben yapsaydım” dedirten, bir yandan, diğer tüm işlerden daha çok cesaret isteyen bir iş diyebiliriz.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 114. sayısında yayımlandı.