Site icon Campaign Türkiye

Keşke ben yapsaydım: İhsan Karadağ

İhsan Karadağ / Refleks Reklam Yazarı

Marka: Nike, Ajans: Wieden + Kennedy – Amsterdam, İş:  Write the Future, Yayın: 2010

Olmak ya da olmamak iste bütün mesele bu… Her ne kadar yazmaya olan amaçlarımız farklı da olsa üstad Shekspeare, bu reklam üzerine söylenebilecek her şeyi söylemiş tek bir cümlede. Üstüne söylenecek pek de bir şey göremiyorum. Ama işimiz yazmak ya hani, o yüzden karalamak, yazmak gerekiyor bu alanda bana ayrılan son karakter hakkımı kullanana dek. Her ne kadar bu işte ustalaşmanın çok yazmak değil de az yazarak çok şey söylemek olduğunu bilsem de.

Einstein’in şu paralel evren teorisi hep cezbetmiştir beni, daha Einstein diye birinin varlığından bile haberimin olmadığı çocukluk dönemlerinden bugüne. Küçükken başıma gelen kötü olaylarda ya da yaramaz bir çocuğun en kutsal vazifelerinden biri olan yaramazlık olaylarında arada sırada keşke böyle yapmasaydım da şöyle  yapsaydım dediğim zamanlar olurdu. Bilirdim ki sonuç farklı olurdu, ama nasıl olurdu? İşte Nike’ın 2010 Dünya Kupası için hazırlanan reklam kampanyasının çıkış noktası da tam olarak buydu.

Kim bilir belki geçmişte kısa da olsa futbolculuk deneyimi yaşamış olmamdan kaynaklanıyor bu reklamı tercih etmemdeki bir diğer neden. İlk izlediğim an bir reklamcı egosuna sahip olmaktan kaynaklanan klasik davranışı sergileyerek eleştirel bir gözle bakmama rağmen eleştirilecek bir nokta bulamadım. Hemen ardından gelen iç ses bana böyle bir işi neden sen düşünmedin ki diyordu. Ve sonuç, benim burada karalamış olduğum sizinse okumakta olduğunuz satırlar. Bu reklamı yazan beyin o kadar güzel yakalamış ve anlatmış ki paralel evren esprisini, üzerine söylenecek pek de bir şey bırakmamış. Her ne kadar reklamcılıkta gerçek yaratıcılık fikrin basit olmasında yatsa da kabul ediyorum ki buradaki fikir o kadar da basit değil. Uygulama da öyle. Ama fikrin işlenişi gerçekten çok iyi ve yaratıcı. Üstelik 180 saniyede dikkati her an diri tutma yeteneği de harika. Yiğidi öldür ama hakkını ver diyorum ve böyle bir işi keşke ben yapsaydım, daha doğrusu yazsaydım diyorum. Sahi, peki ben yazsaydım bu reklamı paralel evrendeki ben nasıl olurdu?

 

Bu yazı Campaign Türkiye Aralık 2012 sayısında yayınlandı. 

Exit mobile version