Keşke Ben Yapsaydım: Handan Tepe

Keşke Ben Yapsaydım sayfalarının bu ayki konuğu, Alametifarika Kreatif Lideri Handan Tepe oldu.

Filmde, düz fonun önünde sırayla gelen yetişkin kız ve erkeklerden çok basit bir şey istenir: “Kız gibi” hareket etmeleri. İstisnasız herkes bu basit eylemleri utanarak ve korkakça yapar. Aynı sorular henüz toplumun ön yargılarına yeteri kadar maruz kalmamış kız çocuklarına sorulduğunda taklitler, yerini heyecan, hırs ve cesarete bırakır. Always’in “Like a girl” kampanyası evrensel, kabul edilmiş bir önyargıyı çok basit bir deneyle önümüze koyuyor ve kampanyasıyla bu önyargıya savaş açıyor.

Always, artık ürün konuşmanın ötesine geçip bir marka davası yaratmak isterken, bu soruna parmak basmak istemiş ve Like a Girl kampanyası buradan çıkmış. Ergenlik dönemine girince insanların özgüveninin düştüğünü keşfeden Always, kızların erkeklere nazaran iki katı daha fazla özgüven eksikliği yaşadığını çarpıcı bir şekilde anlatıyor. Stereotiplerin bedensel olarak yarattığı baskının yanı sıra, toplum baskısının ne denli kuvvetli olduğunu gözler önüne seriyor. “Kız gibi” beni en çok basitliği ve evrenselliğiyle vuruyor. Markanın kendi tüketici kitlesine bu kadar uyan, basit ve evrensel bir iç görü ile yola çıkması çok etkileyici.

Always bizi, hepimizin dilinin ucunda, gözünün önünde duran ön yargılardan kurtarmaya, kuralları baştan yazmaya çağırıyor.

Künye:

Reklamveren: P&G

Reklam Ajansı: Leo Burnett Chicago, Toronto, London/Holler

CCO: Judy John

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Haziran 2017 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.