artwork

Keşke Ben Yapsaydım: Gökhan Alp Aktaş

3 yıl önce

0

Tribal Worldwide İstanbul Jr. Art Direktör’ü Gökhan Alp Aktaş, “keşke ben yapsaydım” dediği kampanyayı anlattı.

 Gökhan Alp Aktaş                                           Jr. Art Direktör, Tribal Worldwide İstanbul

2019’un sonunda yayınlanan, IKEA için hazırlanmış Mother London imzalı “Silence The Critics” kampanyası ilk izlediğim an “keşke ben yapsaydım” dediğim işler arasında. Bu reklam kampanyası, Noel için hazırlanan diğer kampanyalardan oldukça farklı ve beklenmedik bir şekilde karşımıza çıktı.

Reklam filmi, evlerine misafir geleceğini öğrenen ve yaşadıkları evden utanç duyan bir aileyle başlıyor. Ardından evdeki eşyalar dile geliyor ve bir rap şarkısı söyleme başlıyorlar. Söyledikleri bu şarkıyla ev sahipleriyle alay ederek, onları içinde bulundukları evin haliyle ilgili ağır bir eleştiriye maruz bırakıyorlar. Ev sahipleri ise bu eleştirmenleri susturmak için eski eşyalarını IKEA ürünleri ile değiştiriyor ve evlerini yaşamaktan keyif alacakları bir yere dönüştürüyorlar.

Evimize gelecek olan misafirlerin olumsuz eleştirilerinden duyduğumuz endişe içgörüsünden yola çıkarak hazırlanan reklam filmi, bu güçlü içgörüyü sıradışı ve eğlenceli bir şekilde anlatıyor. Ev eşyalarını kişiselleştirerek anlatmasının yanında alışagelmiş tarzda bir Noel müziği kullanmak yerine, protest duruşa sahip rap müzik tercih edilmesiyle işi adeta taçlandırıyor ve bir adım daha ileriye taşıyor. Bu işin barındırdığı içgörü, bizim toplumumuzda da tam karşılığını bulduğundan Türkiye için yapılmış bir kampanya olsaydı da muhtemelen yine aynı etkiyi yaratacaktı. Emeği geçen herkese saygılarımı sunuyor, keşke ben yapsaydım diyorum.

 

 

Reklamveren: IKEA UK
Reklam Ajansı: Mother London
Prodüksiyon Şirketi: MJZ
Yönetmen: Tom Kuntz

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 105. sayısında yayımlandı.