Keşke ben yapsaydım: Fırat Yıldız

Fırat Yıldız /  McCann İstanbul Creative Group Head

Marka: TNT, Ajans: Duval Guillaume Modem, İş: We Know Drama, Ülke: Belçika, Yayın Dönemi: Nisan 2012

Aslında “Keşke Ben Yapsaydım” dediğim birçok iş var. Hatta bu yazıyı düşünürken de hangisini seçeceğimi bilememiştim. Sonra geçen gün TNT viralini gördükten ve inanılmaz bir şekilde yayıldığını takip ettikten sonra işte bunu ben yapmalıydım dedim!

Belçika’da yayına girecek yüksek kalitede yayın yapan televizyon kanalı TNT’nin lansmanı için tipik bir Flaman meydanında gerçekleştirilen bu viral film, üzerinden 4 gün geçmesine rağmen yaklaşık 20 milyon izlenme oranı ve birçok blog/sitede haber olmasıyla son günlerin en çok konuşulan işi oldu.

Fikir basit ve çok iyi: Meydanın ortasına konulan bir buton ve üstünde “Drama eklemek için düğmeye bas” yazan bir ok. Ve ne olacağını merak edip butona basanlar…

Ardından ambulans, kötü adamlar, kavga, dövüş, polisle çatışma, Amerikan futbolcuları vs. Tabii bunları canlı olarak izleyen ve bu deneyimi yaşayan kişilerin şaşkın ifadeleri. Ve binanın üstüne asılan bir brandaya hazırlanmış packshot: “Günlük drama dozunuz TNT’de.”

Fikri, kurgusu, çekimi ile son günlerde çıkan birçok işin yanından kalitesi ile sıyrılan ve seyrettiğinizde sizde güzel bir tortu bırakan başarılı bir proje.

Sanırım Volkswagen’in “The Force” reklamından sonra en hızlı yayılan viral filmlerden biri bu olsa gerek. Her reklamcının hayali, yaptığı işin milyonlara ulaşmasıdır. Duval Guillaume Modem ekibi bunu başarmış görünüyor.

Bu yazı Campaign Türkiye Mayıs sayısında, Keşke Ben Yapsaydım bölümünde yayınlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.