Keşke ben yapsaydım: Erdi Öztürk

Concept’in  Jr. Art Director’ı Erdi Öztürk,  “keşke ben yapsaydım” dediği kampanyayı anlattı.

Erdi Öztürk                                                              Jr. Art Director, Concept

“Bir çiçek ne kadar fazla şeyden bahsedebilir?” Böyle bir soru aslında bu işin hem içgörüsünü veriyor hem de çözümlemesini. Tarz olarak kendime çok yakın bulduğum Bloomy Days işi özünde bir ambalaj tasarımı. Çiçeklerin etrafına sarılan bu ambalajlar açıldığında ise poster olarak kullanılabiliyor. Ambalajın böyle etkili kullanılıyor olması da beni bu işi sevmem konusunda biraz daha cezbediyor.

Evet, Esra Gülmen’in Berlin’de bulunan bir online çiçek firması için tasarladığı bu dünya yani Bloomy Days adlı iş, gördüğüm anda “keşke ben yapsaydım” dedirtti. İçgörüsünde “çiçeklerle her şeyi söyleyebilirsin” diyen kampanya sanırım daha etkili anlatılamazdı.

Hem metniyle hem tasarımıyla fazlasıyla kafa yorularak ortaya çıkan bu iş epey etkili olmuş ki D&AD, Cannes Lions, ADC Global, ADC Germany, ADC Europe ve LIA gibi yarışmalardan ödülle dönmüş.

“Vegan olduğumu söylediğimde yalan söyledim.”

“Tinder’ı hiç silmedim.”

“Senin abin de tatlıymış” gibi esprili laflarla insanların aslında birbirlerine hiç itiraf edemeyeceği bazı cümleleri ambalaj tasarımlarıyla gündeme getirmek müthiş fikir ve bu ambalajların poster olması da bu işi daha fazla büyütüyor.

Bazen bir nefret, bazen bir sevgi, bazense çaresizlik gibi birden fazla duygu anlatımıdır çiçekler. Umarım bir gün uyandığımızda herkes sadece pozitif duygularını değil de negatif olanları da çiçeklerle anlatır. Böyle güzel bir işi dünyaya sunduğun için teşekkürler Esra.

 

Künye:

Reklamveren Bloomy Days
Kampanya Bloomy Days – Flowers Talking
Ajans Heimat Berlin
CCO Guido Heffels, Matthias Storath
Creative Director Esra Gülmen, Nicolas Blättry
Sanat Yönetmeni Marco Russo
Metin Yazarı Gaia Bonetti
Yayın Dönemi 2019

 

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye 101. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.