Site icon Campaign Türkiye

Keşke ben yapsaydım: Burcu Sarar

Burcu Sarar / V For Viral Kurucusu

Marka: Help Remedies, Ajans: Droga5 New York, İş: I Want to Save a Life

Sıkıntı şu: Yılda ortalama 650 bin kişiye lösemi ve lenfoma teşhisi konuluyor; tek umut ise ilik nakli. Bu sayının dörtte biri bile bu kadar şanslı olamıyor çünkü ilik donorü olmak, insanı pişman edecek derecede meşakkatli. Formlar dolduruluyor, gerekli merciler formu inceleyip size aylar sonra dönüyor. Yeterince şanslıysanız kanınızı akıtıp, sağlık regülasyonlarına göre paketledikten sonra esaslı bir tutar karşılığında yerine ulaştırıyorsunuz.

Ne talihizliktir ki, Droga5‘tan birinin yakınına lösemi teşhisi konuluyor. Gerekli donörün bir türlü bulunamaması, kahramanımızın (büyük kıskanıyorum, evet) gözünün önündeki bir şeyi keşfetmesine sebep oluyor. Bu fani, insanları bu sürece dahil olmaya teşvik etmektense hali hazırda kanayan insanları bulmaya veriyor kendini. Çözüm ise sadece beni değil binlerce reklam kimsesini kıskandıracak kadar basit ve güzel.

Help, marketlerde bile satılan türlü dertlere deva olma amacıyla yola çıkmış, minimalist tasarımlarıyla dikkat çeken bir marka. Uygulama ise şu; markanın ürettiği yara bantlarına bir kulak çubuğu ve pul parası ödenmiş birer zarf iliştiriliyor. Artık tıraş olurken kendini paralayan ya da maydanoz yerine parmağını doğrayan herkes birer ilik donorü. Kanayan yaranızdan bu kulak çubuğuna değdirerek edindiğiniz birkaç damla kanı önceden parası ödenmiş zarfa koyarak gerekli adrese yolluyorsunuz ve voila! Hiçbir şey yapmadan bir hayat kurtarmaya hiç olmadığınız kadar yaklaşıyorsunuz.

Gözününü önündekini ıskalamayan, fayda peşinde koşan ve insanların aslında ne kadar tembel olduğunu kafasından çıkarmayan proje, başta ben olmak üzere yüzlerce reklamcının dişlerini “ben niye düşünmedim ki” diye gıcırdatmasına sebep olmakla kalmayıp ilik donörlerinin üçe katlanmasına yardımcı olarak gerçekten ‘işe yarıyor’. Markanın satışlarıysa %1900 katlanıyor.

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Kasım 2012 sayısında yayınlandı.

Exit mobile version