Site icon Campaign Türkiye

Keşif: Selin Tahtakılıç

Selin Tahtakılıç,                                         Freelance İllüstratör

Freelance illüstratör Selin Tahtakılıç, bu sayımızda keşif bölümümüzün konuğu oldu.

Selin Tahtakılıç, 1995 yılında İzmir’de doğdu ve Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi’nden mezun oldu. Ardından bir yıl Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’nde okuduktan sonra Grafik Tasarım Bölümü’ne geçiş yaptı ve buradan mezun oldu. Yine aynı okulda yüksek lisans eğitimine devam eden Selin Tahtakılıç, freelance illüstratör olarak çalışıyor.

 

 

 

Burak Becan: İllustrasyona nasıl başladınız? Bu yeteneğinizi, profesyonel kariyeriz haline dönüştürmeye nasıl karar verdiniz?

Selin Tahtakılıç: Çok küçük yaştan beri çiziyorum aslında. Mama sandalyesinde başladım diyebilirim. Annem o zamanlarda doldurduğum defterleri hâlâ saklar. Sonrasında da resme hep bir ilgim oldu. Üniversitede okurken reklam ajanslarında çalışma fırsatım da oldu ama asıl yapmak istediğim işin çizim olduğunu anladım ve bu yönde iş üretmeye ağırlık verdim. Freelance çalışmayı istememin nedeni de kişisel üretimlerimi yapacak zamanı kendime ayırabiliyor olmam. Ajansta çalışırken maalesef bu pek mümkün olmuyordu. İllüstrasyonu profesyonel kariyerim olarak nasıl gerçekleştirebilirim diye düşünürken bir yandan da sürekli ve düzenli olarak iş üretip sosyal mecralarda paylaşıyordum. Yavaş yavaş çeşitli sayfalar tarafından çizdiklerim paylaşılmaya başladı. Kendi kendine gelişen bir süreç oldu. Oyun stüdyosu ve yayınevleriyle çalışmaya başladım. Yurt dışı ve yurt içinden müşterilerim olmaya başladı. Umarım böyle çoğalarak devam eder.

Burak Becan: Çalışmalarınızda ilham kaynağınız neler oluyor? Ve ilham aldığınız sanatçılar kimler?

Selin Tahtakılıç:Gördüğüm birçok şeyden faydalanıyorum. Spesifik bir ilham kaynağım yok aslında. Bazen rüyalarım, bazen dışarıda şahit olduğum bir muhabbet ilham kaynağım olabiliyor. Takip ettiğim çok sanatçı var birkaç tanesini söylemem gerekirse; Oliver Jeffers, Riccardo Guasco, Camilla Falsini, Daniel Shaffer en beğendiklerim arasında.

Burak Becan: Dijital dünyanın giderek gelişmesiyle gelecekte yapacağınız işler hakkında neler öngörüyorsunuz?

Selin Tahtakılıç: Değişen dünyaya ayak uydurmamız gerektiğini düşünüyorum. Elde üretim hiçbir zaman bırakmayacağım bir üretim şekli olsa da dünyanın gittiği yolu takip etmek şart.

Burak Becan: Farklı mecralar için hazırladığınız tasarımlar var. Çizmekten en çok keyif aldığınız işler hangileri oluyor?

Selin Tahtakılıç: Evet, farklı mecralara iş üretmek beni daha dinamik tutuyor. Bir gün çocuk kitabı resimlerken başka bir gün reklam filmi için çizim yapabiliyorum. Web sitelerine illüstrasyon üretiyorum, oyun stüdyosuyla çalışıyorum, yayınevleriyle ve reklam ajanslarıyla çalışıyorum. Her birinin dinamiği farklı ve bu durum işime olan heyecanımı taze tutuyor. Farklı materyaller kullanarak iş üretmeyi de çok seviyorum. Tek bir alanda iş üretmek beni monotonlaştırıyor. Bir süredir kendi diktiğim flamalara çizimlerimi nakış olarak işliyorum. Henüz küçük yüzeylerde çalışsam da ileride duvar boyutlarında büyütmek istiyorum. Şu sıralar bana en heyecan veren elde bir şeyler üretmek sanırım. Bir yandan seramikle de ilgilenmeye başladım. Kendimi bu alanda da geliştirmek istiyorum.

Burak Becan: Şu an üzerinde çalıştığınız çocuk kitabından bahsetmek ister misiniz?

Selin Tahtakılıç: Şu an için sadece boş vakitlerimde ilgilenebilsem de baskı ve nakış tekniği ile bir kitap resimliyorum. Hikayesini kendim yazmıştım. Bittiğinde yayınevlerini kapı kapı dolaşacağım. Bitirebilirsem tabii :)

Burak Becan: Hedefleriniz ve hayalleriniz neler? Bunların şu an için neresindesiniz?

Selin Tahtakılıç: 2020 bize büyük hedefler koymamayı öğretti sanırım. Yine de bazı hayallerim var tabii. Nakış ve seramiklerimden oluşan bir kişisel sergi açmak istiyorum. Yazdığım çocuk kitabını bitirebilmek de hedeflerim arasında :) Ve ileride bir yere bağlı kalmadan dünyanın herhangi bir yerinden çalışmalarıma devam edebilmek isterim.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 108. sayısında yayımlandı.

 

 

 

Exit mobile version