Site icon Campaign Türkiye

Keşif: Mert Bayrakçı

2017 Review: Ocak’tan Aralık’a Campaign Türkiye Keşif

Özellikle İtalya’da çektiği sokak fotoğraflarıyla dikkatleri çeken Mert Bayrakçı, beyaz yakalı olmayı reddedip kendine fotoğraf makinesi ile yeni bir yaşam kuranlardan.

Fotoğraf çekmeye ilk ne zaman başladın?

İlkokuldayken yıl sonunda sınıf etkinlikleri olurdu, hepimiz sırayla tahtanın önünü sahne yapar ya bir şiir okur ya da bir şarkı söylerdik. Kırmızı bir Kodak makinamız vardı filmli tabii, sınıfın fotoğrafçısı da hep ben olurdum ve etkinlik sırasında arkadaşlarımın fotoğraflarını çekerdim. Çocukluğun özgür ve saf enerjisiyle tecrübe ettiğim fotoğrafla, orta okuldan liseye kadar çok uğraşmadım. Çünkü o dönemde hayata müzikle bağlandığım. Üniversitede fotoğrafla olan bağımın tekrar farkına vardım. Kompakt bir makine ile fotograf çekmeye başladım. Uzun zaman bu işi başaramadığım düşüncesi zihnimi kurcalamasına rağmen, hayalimde yarattığım şeyi fotoğrafla yansıtabildiğimi özümle hissettiğim bir an geldi. Gözümle gördüğümü yansıtabildiğim bir an.

Risksiz ve düzenli hayatını bu uğraş için bırakmaya nasıl karar verdin?

Yaşamakta olduğum hayatın doğruları ve doğru olduğunu içsel olarak bildiğim şeyler çatışma içindeydi. Özümle bildiklerim ve pratikte uyguladıklarım arasındaki çelişki bende huzursuzluk yaratıyordu. İçsel huzuru ve mutluluğu yakalamak istediğimde ruhum beni müziğin yanında bir de fotoğrafa yönlendirdi. Çoğu hafta sonu hiç uyumadan sabahları erken saatlerde ve kendime ayırdığım bütün zamanlarımda fotoğraf çekmeye çıkıyordum. Bundan aldığım huzuru ve mutluluğu kısmen yaşamaktansa bir varoluş seçimi yaptım. Yaptığım bu varoluş seçimi sonucunda hazırlık sürecine girip ait olmadığım iş hayatından ve getirdiklerinden tamamen uzaklaştım. İnsan özüne yaklaştıkça asıl yapması gerekenleri daha iyi hatırlayıp hayatına dahil edecek hale geliyor. İşte hayal gücü, istek ve inançları bir araya getirebildiğim zaman anladım ki hayallerim ile gerçekliğin arasında hızla kısalan görünmez bir ip var.

Ve sonra da ödüller geliyor… Mert Bayrakçı Instagram’da hatırı sayılır bir takipçi sayısına sahip. Sosyal medyada paylaştığı fotoğraflarla bol bol beğeni alıyor ama bir de kendini yarışmalarda görmek istiyor. One Istanbul ve Istanbul Now yarışmalarında dereceye giriyor. Son zamanlarda da İtalya’da çektiği sokak fotoğraflarıyla dikkatleri çekiyor.

Aslında gezdiğin pek çok ülke var ama özellikle İtalya’dan çektiğin fotoğraflarla dikkatleri çekiyorsun. Üstelik şimdi bir süreliğine burada yaşamaya da gidiyorsun. Neden İtalya diye sorabiliriz?

İtalya’ya gidişimin nedeni genelde şu aralar herkesin eğiliminde olduğu gibi ülkeden kaçmak değil, ülkeye dopdolu dönebilmek hayallerimi gerçekleştirmek için. En değer verdiğim uygulama anda yaşamak. Her an birbiri ardına gelerek yaşamın hızıyla gözümüzün önünden geçip gidiyor. Ben her anı derinlemesine yaşamak, hızlandırılmış akışın içindeki anlara inmek ve yaşadığım andan keyif almak istiyorum. İtalya bu anlamda benim için çok ilham verici; hareketli ve renkli sokak yaşantısı, acelecilikten uzak yaşayan keyifli insanları ile fazlasıyla besleyici.

Mert Bayrakçı’nın portfolyosunu detaylı incelemek isterseniz; www.mertbayrakci.com’u takip edebilirsiniz.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Şubat 2017 sayısında yayınlanmıştır.

Exit mobile version