Kerem Türkman 20 önemli seçim taktiğini belirledi

İletişim uzmanı ve Türkiye Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Türkman, siyasi partilerin seçim kampanyalarına başlaması nedeniyle partilerin ve adayların dikkat etmesi gereken 20 seçim taktiğini listeledi.

Kerem Türkman

İşte Kerem Türkman tarafından dikkat çekilen 20 önemli seçim taktiği:

Taktik Hazırlık:

1. Geçmiş seçimlerden öğrenilenleri masaya yatırın. Size daha önce oy kaybettiren hataları tekrar etmemek için gerekli tedbirleri baştan belirleyip ekibinizi uyarın.

2. “Bugün seçim olsa kime oy verirdiniz” araştırmasını seçime en uzak zamanda yaptırın. Seçmenin kime oy vereceğini söylediği anketlere odaklanmak hata payını artırıyor. Bunun yerine, seçmenin eğilimlerini araştırarak öğrenin.

3. ABD Başkanı bile her konuyu uzmanlarına sorar ama biz danışmayı bilmeyiz. Bir karar almadan önce danışmanlardan en iyi şekilde faydalanın.

4. Başka liderlerden ve siyasi kampanyalardan gördüğünüzü taklit etmeye kalkmayın. Özgün ve samimi olmaya özen gösterin. Olduğunuz gibi olun.

Temel Taktikler:

5. Bir seçime girerken, iktidar partisinin kazanma şansı muhalefete oranla üç kat daha fazladır. Muhalefet adayları bunu hesaba katmak zorundadır. Bölgenizde hayat şartlarından memnuniyet yüzde 55’in üzerindeyse, iktidar adayı favori demektir. Bu durumda projelerinizin iktidarın adayından daha fazla ikna edici olması gerekir. Memnuniyet yüzde 40’tan daha düşükse, muhalif adaylar favoridir.

6. Seçmene en çok önem verdikleri konuları sorun ve bu konularda ikna etmeye odaklanın. Kararsızların oyunu alabilmek için eğilimlerini bilmek zorundasınız.

7. Özgürlük ve eleştirinin birlikte yaşayabileceğini kabul edin. Hangi siyasi görüşte olursanız olun, gerginleştirici bir dil yerine birleştirici temalar kullanın.

8. Hiçbir medya kuruluşu ve mensubu ile polemiğe girmeyin. Gazeteci her gün yazar ama siz her gün cevap veremezsiniz. Demokratik toplumu ve toplumun özgür haber alma hakkını temsil eden gazetecileri savunun.

9. Seçim sürecinde vaat ettiğiniz her konuyu takip edecek bir ekip oluşturun ve seçimi kazanırsanız verdiğiniz sözlerin takibinden sorumlu olacağınızı açıklayın.

Taktik Odaklanma:

10. İdeolojik destek aldığınız seçmenle enerji harcamayın. Her seçimde, kazananı kararsızlar belirler. Kimlerin kararsız olduğunu, neden kararsız olduklarını, en önemlisi, neye göre karar vereceğini öğrenmeye odaklanın.

11. Ülke nasıl olsa kutuplaştı diye her seçmenin mutlaka ideolojik nedenlerle oy tercihi yapacağını sanmayın. Türkiye seçmeni için projeler çok önemlidir. Bir seçmen, ailesinin daha iyi şartlarda yaşayacağına inandığı için veya yaşadığı bölgeye daha fazla turist geleceğine inandığı için de oy verebilir.

12. Son ABD seçimlerinde, bilginin değişim hızı 6 saate indi. Seçmen medyayı iyi takip etse bile, gündemin değişim hızından dolayı sizi çabuk unutur. Hatırlanmak için sürekli medyanın gündemine gelmek gerekmez. Öyle projeleriniz olmalı ki hem medya, hem de seçmen sizi konuşmaya devam etmeli.

13. Size oy vermeyenlerin anti-kampanyasını muhatap almayın. Bu kampanyaların amacı rakibi mindere çekip yıpratmaktır. Kontrolünüzü kaybetmeyin ve seçmen nezdindeki en güçlü söyleminizi konuşmaya devam edin.

14. Partinizle veya sizinle ilgili olumsuz düşünen seçmene dokunabilirseniz olumsuz görüşleri kırma şansınız olabilir. Seçmeni mahalle mahalle ayırıp iletişim kurmayın. Hedefiniz seçmenin aklına ve gönlüne girip size oy vermeye ikna etmek olmalı.

15. Elitler partileri en çok zorlayan ve en çok enerji harcatan kitledir. Oysa elitler, sandıkta çoğunluk değildir. Enerjinizi proje üretmeye ve seçmeni ikna etmeye çalışarak harcarsanız, elitlerin onayını almadan da seçimi kazanabilirsiniz.

16. Sosyal medyanın kurallarını, dilini ve kültürünü bilmeden iletişim yapmaya kalkarsanız kendinizle veya partinizle alay edilmesine neden olabilirsiniz. Bu işi mutlaka uzman ekiplere bırakın.

17. Çevreci ve doğa dostu projeleri öne çıkarın. İnsanlar sizde, kendilerinin ve sevdiklerinin sağlığını önemseyen bir vizyon görmek isteyecektir. Atık yönetimi ve çevrenin korunması yönünde projeleriniz olmak zorunda.

18. Yakın çalışma ekibinizin diline ve disiplinine hakim olmaya dikkat edin. Eğer çalışma ekibiniz dışarıda olumsuz konuşursa, kampanyanız ters teper.

19. Yapacaklarınızın hesabını ekibinizin değil, kendinizin vereceğini söyleyin. Bu, güçlü liderliğin en önemli işaretidir ve seçmen üzerinde etkisi yüksektir.

20. Seçim dönemlerinde yaptırılan işlerin ödemelerini seçim sonrası yapmak yerine ne kadar erken yaparsanız (ki bu aynı zamanda bir güç gösterisidir) hakkınızda o kadar iyi konuşulur.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.