Kendinize bir Barney bulun

Sue Unerman, gerçek bir ekürinin (wingman), bir amigodan daha fazlası olduğunu ve bizi daha iyi hale getirebileceğini savunuyor.

Ted ile tanışmış mıydınız?

Eğer bir How I Met Your Mother hayranıysanız Barney’nin meşhur sözünü hatırlayacaksınızdır. Arkadaşı Ted için kendi kendini eküri ilan ederek aslında Ted’in bir dizi kadın ile randevulaşabilmesi için sohbet ediyor.

Hayatınızda hiç Barney gibi biri oldu mu? Daha utangaç ve kendini daha geri planda tutan bir karakterde olan Ted için Barney, onun bağlantı kurabilmesi adına önemli bir rol oynuyor. O, Ted’in kardeşi.

Bir eküri (kadın ya da erkek) kariyerinizde de büyük bir fark yaratabilir. Bir kariyer engeli ile karşılaştığınızda; kötü bir toplantı veya baskı altında nefes alamadığınızda eküriniz, toparlanmanıza ve yola devam etmenize yardımcı olabilir. 

Onlar sizin için orada olacaklardır ve sizi neşelendireceklerdir. Eğer gerçekten şanslıysanız da size kendinizle ilgili bazı gerçekleri anlatacaklardır.

Aslında eğer bunu yapmazlarsa işlerini düzgün yapmıyorlar demektir. Çalışma hayatındaki bir buddy; patronunuz hakkında sızlanabildiğiniz veya siz kendinizi güçsüz hissederken size bir bardak çay yapan kişidir. Buddy, moraliniz bozukken sizi rahatlatır; terfi almadığınızda derdinizi paylaşır; sıkıldığınızda sizinle sohbet eder ve geç kaldığınızda sizi idare eder.     

Bu bir eküri değildir. Eküri, kariyerinizde farklı bir rol oynar. Sizin için bağlantılar kurar ve siz orada olmadığınızda sizin hakkınızda konuşur. Sizin için fırsatlar yaratacaklardır. Bazen onlardan daha iyi duruma gelseniz bile başarınız onları heyecanlandıracaktır. İyi bir eküri, siz ortalıkta olmadığınızda sizi düşünür.

Sizi konfor alanınızdan çıkarırlar, neyi yanlış anladığınızı söylerler, sizin duymak istemeyeceğinizi bildikleri şeyleri nasıl değiştirmeniz gerektiği konusunda önerilerde bulunurlar. İstemediğinizi belirtseniz bile bu değişimler konusunda üstünüze gelebilirler çünkü onlar kariyer potansiyelinizle sizin kadar ilgilenirler. Dürüst olmak gerekirse benim kişisel deneyimime göre; bazen sizden daha fazla da önemseyebilirler.

Onları dinlemek ve daha sonra söylediklerini göz önünde bulundurarak hareket etmek önemlidir; düşünce yapısının gelişmesinde büyük bir rol oynar. Onlar sadece sizin amigonuz değildir, çok daha önemlidir.

İlginç bir deneyde California Üniversitesi’nden Profesör Serena Chen, Rhode Adası Üniversitesi’nden Profesör Juliana Breines ile üç gruba bölünen katılımcılar üzerinde çalıştı. Katılımcılardan en büyük zayıflıklarını anlatmaları istendi.

Bir gruptan kendini zayıf buldukları nokta hakkında “merhametli ve anlayışlı” bir bakış açısıyla bir mektup yazmaları istendi. İkinci gruptan öz güvenlerini tırmandıracak bir yazı yazmaları istendi. Bu, zayıflıktan ziyade kendilerini onaylamaya odaklanacakları bir yazıydı. Üçüncüsü ise kontrol grubuydu ve herhangi bir şey yapmaları talep edilmedi.  

“Merhamet ile yaklaşılan zayıflıklar” grubundaki katılımcılar düşünce yapısında çok daha fazla gelişim gösterdi ve diğer iki gruba kıyasla sıkı bir çalışma ile değişebilecekleri konusunda hemfikir olmaları daha muhtemeldi. Bunu takiben yapılan deneyde ise; merhametli olmayı deneyimlemiş olan ancak neyi yanlış anladıkları konusunda net bir fikri olmayan insanlarda davranış değişikliğinin, koşulsuz onay verilmiş olan insanlara göre daha olası olduğu gözlemlendi. 

İşte ekürinin buddy veya amigodan farkı bu. Yanlışlarınızı nezaket ve merhamet ile gösterecekler, sıkışmışlık hissi ile uzaklaşmanıza izin vermeyecekler. Harvard Business Review’in analizine göre öz güven abartılıyor. Gerçekten zayıflıklarınız üzerinde çaba gösterdiğinizden emin olmanız için bir eküriye ihtiyacınız var, örtbas etmek için değil. 

Eğer bir eküriniz yoksa bulun. Barney’nin de dediği gibi: Uyum sağlamak hiçbir zaman acı vermez. 

MediaCom Chief Transformation Officer

Sue Unerman

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 90. sayısında yayımlandı.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.