artwork

Kendini Bulma Aracı Olan Öğrenci Kulüpleri

3 hafta önce

0

İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Sanatları Bölümü öğrencisi ve İKÜ Etkili İletişim Kulübü Başkanı Can Meral 134. Sayımızda Gen Z köşemizin konuğu oldu.    

Karamsarlığın ve ümitsizliğin gittikçe artmaya başladığı bu dönemde yeni nesil olan biz Z jenerasyonu, gelecekte ne yapacağımıza ve ne olmak istediğimize karşı tam olarak net bir fikre sahip olamamaktayız. Bu süreçte kendini bulma yolculuğuna çıkabilme cesareti gösterebilmek çok zor olsa da o fitili ateşlediğinizde günün sonunda hep iyi ki diyorsunuz.

Can Meral

Bu yolculukta benim hikayem İstanbul Üniversitesi’nde önlisans eğitimi veren bir bölümden mezun olarak başladı. Okulum pandemi dönemine denk geldiği için hayallerini kurduğum o üniversite hayatını tam olarak yaşayamadım. Mezun olduktan sonra 2 seçeneğim vardı: Ya iş hayatına atılıp ordan oraya savrulacaktım ya da yeniden üniversiteye başlayıp yeni bir bölüm okuyacaktım. Ben kendimi bulmak istedim ve yeni bir üniversite yolculuğuna  başladım. 

Üniversiteye başladığım vakitte, kendimi nasıl bulabileceğim ve ne yapabileceğim sorularını bulmak üzerine bir yolculuğa çıktım. Etkili İletişim Kulübünden bir davet aldım ve yeni yönetim ekibine katıldım. İlerleyen süreçte kulübün başına geçtim ve yeni etkinlikler düzenlemeye başladım.  Güzel bir ajansta staj yapma şansı elde edince de artık bir şeylerin değişmeye başladığını fark ettim. Şu anda, kurduğum bağlantılar ve iş fırsatları sayesinde çok daha iyi bir konumda olduğumu söyleyebilirim. Her konuğumuzun ısrarla vurguladığı yurt dışı deneyimini yaşamak adına da bu yıl erasmus aracılığıyla yurt dışına kendimi geliştirmeye gidiyorum.

Kulüp başkanı olduktan sonra, kendini geliştirmek isteyen, ancak ne yapabileceğinin tam farkına varamayan birçok arkadaşımın olduğunu fark ettim. Bu doğrultuda kulübümüzün temel amacı, öğrencilerin iş hayatında kendilerini daha iyi temsil edebilmeleri ve bu yolda edinebildikleri kadar tecrübe kazanmalarını sağlamaktır. Bölümümden dolayı Marketing alanından insanları okulumuza çekmek için çalışmalar yapmaya başladım. Aralarında Havas İstanbul’un CEO’su Cüneyt Devrim’in de olduğu birçok ajans başkanını okulumuza getirdim.  Ayrıca atölye etkinliğimiz de oldu. Bu sene toplam 14 etkinlik gerçekleştirdik. Bu süreçte birçok arkadaşım sektörü tanımaya ve ne yapmak istediklerine dair soru işaretlerini gidermeye başladı. Hatta bir konuğumuz bizim üyelerimizden birini stajyer olarak işe aldı.

Üniversite hayatının boş geçmemesi ve yeni hobiler geliştirebilme açısından öğrenci kulüpleri oldukça güzel bir fırsat sunmaktadır. Sinema, tiyatro, dans, müzik kulübü gibi öğrenci kulüplerine katılmak, eğlenceli ve anlamlı deneyimler sunmaktadır. Kişinin kariyerini inşa etmesi kadar kişinin ruhunu da sanatsal yönden beslemesi gerekiyor. Şarkı söylemeyi çok sevdiğim için bir öğrenci kulübü ile birlikte konser düzenlemiştik. Hayatım boyunca unutamayacağım ve güzel hatırlayacağım anlardan sadece biri. Şimdi ise neler yapabildiğimi ve neler yapabileceğime karşı birçok fikre sahibim. Bu yolculukta da emin adımlarla yürümeye devam edeceğim.

 

Bu içerik ilk olarak Campaign Türkiye’nin 134. sayısında yayımlandı.