artwork

“Karar verdiyseniz hemen harekete geçin”

1 sene önce

0

The Story köşemizin 118. sayımızdaki konuğu “Konforsuz Alan” isimli YouTube kanallarında karavan maceralarını paylaşan Sevgi ve Gökhan Sezginer.

Proje uzmanı olarak çalışan Sevgi ve pazarlama müdürü pozisyonunda görev yapan Gökhan aynı zamanda girişimciler. Ortak girişimleri Dev Bio ve Sevgi’nin sosyal girişimi İyimser Abla’ya ek olarak seyahat ediyorlar! Profesyonel çalışma hayatları ve ek işlerinin yanında karavanla seyahatlere çıkan Sezginer çiftine son zamanlarda bir buçuk yaşındaki kızları Defne de eşlik ediyor.

118. sayımızda Sevgi ve Gökhan Sezginer ile karavan seyahatlerini, karavan yaşamını paylaştıkları “Konforsuz Alan” isimli YouTube kanallarını ve daha fazlasını konuştuk.

İrem Nur Kalenci Öncelikle sizi tanımayanlar için kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Sevgi & Gökhan Sezginer Biz, Sevgi ve Gökhan. 5,5 senedir evliyiz ve 1,5 yaşında bir kız çocuğumuz var. Biz, tam zamanlı çalışan, part-time gezginleriz. Evliliğimizin ilk 4 senesi İstanbul’da yaşadıktan sonra evden çalışılamaz denilen sektörlerin dahi evden çalışma modeline dönmesiyle İzmir’e taşındık ve 1,5 yıldır İzmir’deyiz. Kızımızın da aramıza katılması bu kararımızda etkili oldu. Sevgi, kalkınma alanında projeler yürüten ve ulusal ve uluslararası kurumlara danışmanlık hizmeti veren İstanbul merkezli bir şirkette proje uzmanı olarak, Gökhan ise uluslararası bir medikal cihaz şirketinde pazarlama müdürü olarak çalışıyor. Aynı zamanda ikimiz de girişimciyiz. Ortak kurduğumuz markamız Dev Bio ve Sevgi’nin sosyal girişimi İyimser Abla’da bizim ek işlerimiz ve motivasyonumuz.

İrem Nur Kalenci Karavanla tanışmanız 2019 yılında gerçekleşti. Bu süreç nasıl ilerledi? Her zaman hayaliniz miydi?

Sevgi & Gökhan Sezginer O dönemde İstanbul’da ikimiz de yoğun iş temposu içerisindeydik ve kendimizi bulabileceğimiz, rahatlatabileceğimiz yollar arayışındaydık. İşten artakalan zamanımızı spora ayırıyorduk. Maraton koşmuş ve Yarı Ironman bitirmiştik ve haftada 14 saat antrenman yapıyorduk. Daha sonra kendimize yarattığımız bu zorluklara bir dur dedik ve 2019 yılını gezi yılı ilan etmeye karar verdik. Karavanı tercih etmemizde Youtube’da kendi karavanını yapan ve gezilere giden kişilerin de payı büyük oldu. Karlı bir İstanbul günü karavan showroomu ve Reşadiye Ormanı içerisindeki kamp alanı iç içe geçmiş olan bir satış yerinde ortama aşık olduk ve karavanımızı aldık.

İrem Nur Kalenci Tam zamanlı işlerinize devam ederken seyahat ediyor ve bu seyahatlerinizi “Konforsuz Alan” isimli YouTube kanalınızdan bizlerle paylaşıyorsunuz. Konforsuz Alan’ın ortaya çıkışından, profesyonel çalışma hayatınız devam ederken seyahat etmeye ve video üretmeye nasıl zaman ayırdığınızdan bahsedebilir misiz?

Sevgi & Gökhan Sezginer Öncelikle belirtelim biz paylaşmayı seven insanlarız ve her konudaki tecrübemizi paylaştıkça daha da büyüdüğümüzü düşünüyoruz. İkimizin de farklı konularda blogları vardı ve sosyal medyayı da aktif kullanıyorduk. Karavan ile gezilerimizi telefonla kaydedip ileride anı olsun diye biriktirirken bir gün gelen ilham ile bir video yaptık ve YouTube’a yükledik. Kanalın ismini de konfor alanımızdan çıkmak anlamında (ve sıkça sorulan bir soru olan “Karavan rahat mı?” sorularından sonra) Konforsuz Alan koyduk. Bu arada videoları çekmek işin kolay kısmı. Oldukça amatör bir şekilde iMovie ve LumaFusion ile videoları düzenliyoruz ve bir videonun düzenlenmesi en az 4-5 saatimizi alıyor. Haftanın 2-3 akşamını ayırıyoruz bu iş için ve videoları sırayla düzenliyoruz. Bir sonraki videonun düzenlemesi Gökhan’da olacak örneğin Temel amacımız Youtube’a içerik üretmek için gezmek değil. Bunun yerine gittiğimiz yerleri, karavana dair tecrübelerimizi başkalarıyla paylaşıyoruz ve bundan büyük keyif alıyoruz.

İrem Nur Kalenci Seyahatlerinizin ve “Konforsuz Alan” için video üretmenin profesyonel çalışma hayatınıza katkı sağladığını düşünüyor musunuz?

Sevgi & Gökhan Sezginer Kesinlikle. İnsanın kendisini kaydedip el hareketlerini, konuşma tonunu izlemesi gerektiğini birçok sunum eğitimcisi söyler. Bizde bu konuda büyük farkındalıklar yaşadık. Özellikle sunumlarımızda daha enerjik olmamız gerektiğini fark ettik ikimizde. Sürekli tekrar ettiğimiz belirteçler varmış veya bazı kelimeleri yutarak söylüyormuşuz. Bu konuda artık daha dikkatliyiz. Gökhan mizaç olarak oldukça sakindir ve bu sesine de yansır, takipçilerin yorumları ile daha gür konuşmaya başladı. Bunların yanında YouTube gerçekten Türkiye’yi anlama kılavuzu. Aile ve arkadaş çevremizden çıkarak yan yana gelemeyeceğimiz birçok insanın farklı konularda kırmızı çizgileri olduğunu anladık veya birinin sizi linç eden yorumunun bir anda nasıl diğer izleyicilerden destek gördüğünü. Bizim oldukça dar bir kitlemiz var ama TV’de gördüğümüz popüler insanların ne kadar dikkatli yaşamaları gerektiğine empati yaptık.

İrem Nur Kalenci Pandemi dönemi hepimizi farklı şekillerde etkiledi. Sizin için bu dönem nasıldı? Seyahatlerinize bu dönemde devam edebildiniz mi?

Sevgi & Gökhan Sezginer Pandeminin getirdiği kapanmalar seyahat planlarımızı oldukça etkiledi. Hafta içi gezilere iş sebebi ile çıkamıyorduk ve hafta sonları da yasaklar vardı. İlerleyen zamanlarda kamplardan rezervasyon formları ile gezilere devam ettik ama bize göre karavanın keyfi spontane karar verdiğiniz kamp dışı konaklamalarda ortaya çıkıyor. Kullanmadığımız zamanlarda karavanımızı park ettiğimiz bir karavan parkımız var. Mayıs ayında 17 gün süren bir kapanma olmuştu, orası sayesinde açık havada atlattık bu süreci.

İrem Nur Kalenci Seyahatlerinize artık bir buçuk yaşındaki kızınız Defne ile devam ediyorsunuz. Karavan maceralarınıza 3 kişi olarak devam etmenin getirdiği değişiklikler oldu mu?

Sevgi & Gökhan Sezginer Pandeminin ve getirdiği belirsizliğin arttığı nisan 2020’de kızımız dünyaya geldi. Hem kapanmalar hem de küçük olmasından dolayı bir süre gezilerimize ara verdik. Defne 4 aylıkken yeniden karavan gezilerimize başladık ama videolarımız 2-3 hafta geriden gelir oldu. Artık akşamlarımız Defne Hanım’ın çünkü. Birçok takipçimiz bebekten sonra karavanı satarız diye düşünmüştü ama biz aksine onun gelişimine katkı sunduğunu düşünüyoruz. Kamplarda farklı insanlar ile tanışıyor ve sosyalleşiyor. Doğa ile iç içe olmak, ağaca dokunmak, toprağa basmak, kumlarla oynamak, çamura batmak, hayvanları tanımak onun için mükemmel duyu bütünleme aktiviteleri. Karavanımızı bıraktığımız karavan parkında doğa ile iç içe olan bu ortamda Defne ilk adımlarını attı. Karavanda daha iyi uyuduğunu da fark ettik. Karavanın sağladığı ortamda çok mutlu ve huzurlu oluyor.

İrem Nur Kalenci Son olarak, profesyonel çalışma hayatının yanında seyahati ve farklı alanlarda üretmeyi hayatının bir parçası yapmak isteyenler için birkaç tavsiyenizi alabilir miyiz?

Sevgi & Gökhan Sezginer Eğer karar verdiyseniz hemen harekete geçin. Çevreden gelecek cesaret kırıcı yorumlara aldırış etmeyin. Bilgi paylaştıkça çoğalır derler gerçekten öyle. Karşılıksız paylaşım yaptığınızda bedeninizden daha büyük oluyorsunuz.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 118. sayısında yayımlanmıştır.