artwork

Kâr savaşlarında Windows 8 hezimeti

10 sene önce

0

Microsoft aylar önce rakipleri Apple ve Google‘a karşı rekabet gücünü koruyabilmek için dokunmatik, aplikasyon uyumlu bir işletim sistemi geliştirmeye karar vermişti. Bu sistemle birlikte şirket geleneksel görüntüsünden, kültürel anlamda demode olan imajından sıyrılabilecekti. Windows 8 bu amaçla geçtiğimiz Ekim ayında tüketicilerle buluştu.

Ancak göstergeler beklenildiği gibi değil. Görünen o ki Microsoft, Windows 8’de aradığını (şimdilik) bulamadı. Şirketin gelirlerinde %2,7’lik artış olsa da kârı %3,7 düştü. Bir karşılaştırma yapmak istersek; şirketin bir önceki işletim sistemi Windows 7, lansmanıyla birlikte şirkete %70’lik gelir artışı sağlamıştı. Bu arada ne tezattır ki mevcut kar gerilemesi, pazarlama ve satış yatırımının 2,7 milyar dolardan 4,3 milyar dolara yükselmesine rağmen oldu. (Bütçenin %14,5’ına karşılık geliyor.)

Xbox’ta durum

Bildiğiniz üzere Microsoft’un Windows harici de pek çok gelir kalemi var: Xbox, Kinect, Enterprise Server and Tools, Windows Azure gibi. Ama şirketin bu gelir kaynaklarında da gerileme gözlemleniyor. Örneğin Xbox oyun konsolları ve ilişkili servislerin gelirinde %29 gerileme oldu. Şirket bu sebeple yeni bir Xbox modeli geliştirmeye karar verdi.

Rekabet

Apple ve Google’a değindik ama bir şirketi unuttuk. Samsung da sadece Microsoft için değil, alanında lider diğer şirketler için de ciddi bir alternatif potansiyeli içeriyor. Şirket son finansal tablosunu bundan dört gün önce açıkladı. Galaxy telefonlarının şirkete kazandırdığı ivmeyle beraber, Koreli şirketin karı %76 yükseldi. Geçtiğimiz yıl son çeyrekte de Samsung’un telefon satışlarının iPhone satışlarını geçmesi hakkında pek çok haber yapılmıştı.

Samsung’u biraz da rakip olduğu şirketlere karşı agresif tutumuyla tanıyoruz. Apple için “The Next Big Thing is Already Here” demişti. Blackberry için geçtiğimiz günlerde “Unicorn Apocalypse” dedi. Microsoft için daha bir çalışması olmadı. Bu bir şeylerin ters gittiğinin işareti olabilir mi?

Mobil

Zaman akıllı telefonların ve tabletlerin zamanı. Windows 8 bu noktada şirket için anahtar rolde ve Microsoft da yeni işletim sistemi için çeşitli işbirliklerine imza atıyor. Nokia yeni telefonu Lumia’da Windows 8 işletim sistemini kullananlardan. Şirketin son dönemdeki vizyonunu kavramak için Microsoft’un CEO’su Steve Ballmer’in bu işbirliğiyle ilgili konuşmasını izleyebilirsiniz:

Sonuç

Videoda izlediğiniz Steve Ballmer, Ekim ayındaki lansman öncesi Windows 8’in şirket tarihindeki en riskli ürün olduğunu söylemişti. Şimdiki rakamlar beklenildiği gibi olmasa da Surface ve Windows 8 phone ile beraber Windows’un yeni ekosisteminin ne kadar başarılı olacağını bize zaman gösterecek.

 

 

Senin için
Tümünü göster
Yaşam maliyeti krizi için ajanslardan yeterli destek gelmiyor

Geçen yıl ajansların yarısından azı personele yaşam maliyeti krizi için...

WPP müşterileri AI ile daha ilgi çekici içerikler üretebilecek

WPP ve Nvidia, reklamverenler için yapay zeka destekli içerik motoru...