artwork

Kampanya Mercedes-Benz Finansal Hizmetler’den, rota Yandex Navigasyon’dan

6 yıl önce

0

Dijital pazarlama alanında fark yaratan projelere imza atan Mercedes-Benz Finansal Hizmetler, Yandex Navigasyon ile otomobil sahibi olmak isteyenlere yeni fırsatlar sunuyor. İki markanın iş birliği sayesinde sürücüler Mercedes-Benz Showroomları’nı rota üzerinde görüntüleyip, kampanyalar hakkında bilgi sahibi olabiliyor.

Twitter üzerinden otomobil satışı ve finansmanı yapan Mercedes-Benz Finansal Hizmetler, dijital alandaki yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Değişen tüketici ihtiyaçları ve taleplerine uygun çözümler üreten şirket, otomobil sahibi olmak isteyenlere fırsatı ayağına getiriyor.

Yandex Navigasyon ile hiper lokal pazarlama çalışması yapan firma, bu sayede uygulamayı kullanan araç sürücülerini Mercedes-Benz’in otomobil kampanyalarından haberdar edip, en yakın shoowroom’a yönlendirebiliyor. Yandex Navigasyon ile yolculuklarına devam eden sürücülerin yaklaşık 2 kilometre yakınında bulunan Mercedes-Benz Otomobil Showroom’ları otomatik olarak reklamlı-pin şeklinde haritada beliriyor. Kullanıcının reklamlı pin’leri tıklaması halinde cazip otomobil kampanyaları ekranda belirip “git” opsiyonu sunuluyor ve bu  showroom’a göre rota yeniden oluşturuluyor.

“Mercedes-Benz’e giden yolu kısaltıyoruz”

Ülkemiz otomotiv sektörü için ilk olma özelliği taşıyan bu iş birliği sayesinde şimdiye kadar yaklaşık 66 milyon gösterim, 190 bin tıklama elde edilirken 28 bin kere Mercedes-Benz otomobil showroom’una rota oluşturuldu. Bunun otomobil kampanya performansına da yansıdığını kaydeden Mercedes-Benz Finansal Hizmetler Pazarlama ve Satış Müdürü Meltem Gürsoy, showroom trafiğinde de artış yaşandığını belirtiyor.

Dijital teknolojilerin yaygın bir şekilde kullanılmasının otomobil alımlarındaki karar verme süreçlerini etkilediğini anlatan Meltem Gürsoy, “Eskiden müşteri araç almadan önce yakınlarına danışarak ve bayilere gelip bilgi toplayarak nihai satın alma kararını veriyordu. Türkiye’deki otomobil alımlarında tüketicinin karar verme süreci artık online’da şekilleniyor. Otomotiv tüketici araştırmalarına göre Türkiye’de tüketicilerin çoğunluğu bir araç satın almadan önce 10 saat ve üzerinde bir online araştırma yapıyor ve sonrasında bayiye gitme kararı alıyor. Araştırma sürecindeki tüketicinin karşısına Mercedes-Benz Finansal Hizmetler olarak çıkıp, uygun ve kişiye özel finansman çözümleri ile hayalindeki Mercedes-Benz’e giden yolu kısalttığını anlatmak istiyoruz ve dijital yatırımlarımızı buna göre yapıyoruz” diye konuşuyor.

Meltem Gürsoy, Mercedes-Benz Finansal Hizmetler Pazarlama ve Satış Müdürü

Doğru noktada, doğru yerde

Otomobil alım kararını olumlu yönde etkileyen faktörlerin başında tüketiciye sunulan finansman çözümlerinin geldiğini kaydeden Meltem Gürsoy, “Bu noktada doğru yerde, doğru kişinin karşısına çıkmak bizim için çok önemli” diyor.

İki sevilen markanın bir araya gelmesinin tüketicinin de hoşuna gittiğini söyleyen Gürsoy, “Navigasyon ve gerçek zamanlı trafik bilgisi konusunda Yandex Navigasyon Türkiye’de en popüler uygulamalardan. Google Play Store Türkiye mağazalarında seyahat kategorisinde indirme sayılarına göre en üst sırada yer alıyor. Aylık uygulama kullanımı 80 milyonun üzerinde olan uygulama, her ay 4 milyonun üzerinde tekil kişi tarafından kullanılıyor. İki markanın bir araya gelmesinin yarattığı sinerji tıklanma ve görüntülenme rakamlarına da yansıyor” diye konuşuyor.  

Aplikasyon üzerinden kredi başvuru imkanı geliyor

Mercedes-Benz Finansal Hizmetler olarak dijital pazarlamaya yatırım yapmaya devam edeceklerini dile getiren Meltem Gürsoy, yeni bir mobil aplikasyonun da müjdesini verdi. Ayrıca örnek kredi planı hesaplama ve kredi ön onayı gibi web servisler üzerine çalışmalar yürüttükleri söyleyerek, ileride müşterilerin mobil aplikasyon üzerinden kredi başvurusu yapabileceklerini ifade ediyor.