Site icon Campaign Türkiye

Kaliforniya’da benzinli ve dizel araç satışı yasaklandı

ABD otomobil kültürünün merkezi Kaliforniya, benzin ve dizelle çalışan yeni araçların satışına resmen yasak getirdi.

ABD’nin en kalabalık eyaleti ve otomobil kültürünün merkezi olan Kaliforniya, benzin veya dizel yakıt ile çalışan yeni otomobillerin satışını resmen yasakladı. Eyalet tarafından yapılan bu hamlenin nedeni ise iklim değişikliği. Eyalette çıkan ve ciddi orman kayıplarına neden olan yangınların bu karar sürecini hızlandırdığı düşünülüyor.

California Hava Kaynakları Kurulu tarafından alınan karara göre otomobil üreticileri, 2026’dan başlayarak eyalette yalnızca sıfır emisyonlu otomobil, kamyonet ve SUV satışı yapabilecek. Alınan bu kararın ayrıca bir kartopu etkisi yaratarak ülkenin diğer eyaletlerinde benzer sonuçlar doğurması bekleniyor. Zira California tarafından alınan diğer temiz ve emisyonsuz otomobil kararları New Jersey, New York ve Pennsylvania dahil olmak üzere en az 15 eyalet tarafından benimsenmişti.

Elektrikli otomobilllerin oldukça popüler olmasıyla birlikte artık birçok marka, tamamen bu pazara yönelmiş durumda. Gelecek yıllarda ise içten yanmalı motorlar hayatımızdan çıkacak. Örneğin Mercedes, 2030 yılına kadar pazar şartları el verdiğince elektrikli motorlara geçmiş olacak. Audi ise 2026 itibarıyla sadece elektrikli otomobil üretimine başlayacak.

Kaliforniya Hava Kaynakları Kurulu Başkanı Liane Randolph, hedeflerinin 2040 yılına kadar kamyon ve otomobillerden kaynaklanan kirlilik oranını yüzde 50 oranında azaltmak olduğunu açıkladı.

 

Exit mobile version