artwork

Kalbimdeki tutkuyla, modaya devam ediyorum

7 ay önce

2

The Story köşemizde bu kez Gülin Zelal Arslan, işletme bölümünden modaya uzanan ve kendi markasını oluşturarak hayallerinin peşinden gittiği hikayesini bizlere anlattı.

Yağmur Durdu Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Gülin Zelal Arslan 1995 yılında Mersin’de doğdum, liseyi Mersin’de okuduktan sonra (2013) Sabancı Üniversitesi İşletme Bölümü’nde lisans eğitimimi tamamladım (2018). Her ne kadar işletme bölümü okusam da kariyer planlamamı çocukluğundan beri hayalim olan moda alanında yaptım. Üniversite yıllarımda Vakko ESMOD ve İstanbul Moda Akademisi’nde ilgi duyduğum alanlar ile ilgili eğitimlerimi tamamladım. Mezuniyetimden hemen sonra London College of Fashion’da moda ve marka üzerine eğitim aldım ve kendi markam olan Je Te Veux’yü yarattım. 

 

Yağmur Durdu İşletme bölümünden modaya uzanan yolculuğuz nasıl gerçekleşti?

Gülin Zelal Arslan Sabancı’daki işletme serüvenim; yönetim, finans, pazarlama ve proje yönetimi gibi konularda uzmanlaşmak istememle başladı aslında. Üniversite hayatımda kazandığım yetkinlik ve beceriler altın bilezik olarak her zaman yanımda! Ancak modaya olan tutkum daha ağır bastığı için üniversite dönemlerimde de moda alanında kendimi geliştirmeye hep devam ettim. Bu yüzden kalıp, stilistlik, moda ve marka yönetimi alanında çeşitli eğitimler aldım. Bunun yanında özel çizim derslerinde bir yandan kendimi geliştiriyordum. Sabancı serüvenim altın bilezik olarak her zaman yanımda, ancak kalbimdeki tutkuyla, modayla devam ediyorum.

Yağmur Durdu Kendi markanızı kurmaya nasıl karar verdiniz?

Gülin Zelal Arslan Çocukluğumdan bugüne, keşfetmeyi ve farklı parçaları birleştirerek ortaya bir şeyler çıkarmayı hep sevdim. Bu iki temel arzum merakımı hiçbir zaman kaybetmemeyi ve istediğim şeylere olan sevgimi her zaman sıcak tutmayı öğretti bana. Bunlardan biri de moda idi. Bir gün moda alanında kendi markamı kuracağımı ve hayallerimi somut bir şekilde herkese gösterebileceğime inanıyordum. Üniversiteden sonra çeşitli yerlerde işin mutfağını öğrenmek için çalıştım. Çalıştığım yerlerde modellerimi çıkarıyordum fakat satış yapmıyordum. 

Önce marka kimliği oluşturmanın ilk adımı olarak bir isim buldum, akabinde marka kişiliğini oluşturacak her adımı tek tek araştırdım ve geliştirmeye odaklandım. Farklı bir şeyler yapmak, farklı bir bakış açısı kazanmak isterken zor bir döneme denk gelse de pandemide markamın ilk adımlarını attım. Ve Je Te Veux hikayesi yavaş yavaş oluşmaya başladı. İlk koleksiyon bittiğinde  Vakkorama ya gireceğimi hayal etmiyordum, ama başardım. 

 

Yağmur Durdu ’Je Te Veux’’ anlamı nedir?

Gülin Zelal Arslan JE TE VEUX: “Seni istiyorum” anlamına gelmekte; bir şeyi her yönden istemek arzulamak olarak tanımlayabiliriz. Satın alma kararlarımızda, arzuladığımız parçalar raflarda karşımıza çıktığında, bilinçaltımızın en parlak köşesinde “bu benim olmalı”, “seni istiyorum” sesleri yükselir ve istediğimiz şeyi almak için harekete geçeriz. İstediğimiz şeylere sahip olma arzusunun tam anlamıyla karşılığının Je Te Veux olduğunu düşünüyorum. 

 

Yağmur Durdu Sizin gibi farklı alanlarda eğitim alıp kendi hayallerinin peşinden gitmek isteyen insanlara tavsiyeniz nelerdir?

Gülin Zelal Arslan Yaşımız kaç olursa olsun, ne istediğimizi bildikten sonra bir şekilde o şeyin bizi bulduğuna inanıyorum. Değişen ve değişmeyen durumlara karşı, değişen ve değişmeyen mücadeleleri bir kenara bırakıp; durumların bizi sürüklediği yönlere gitmek zorunda olmadan hayallerimizin peşinden gitmeliyiz. Çok kalıplaşmış bir cümle olarak görünse de, gerçekten öyle. Hayal kurmadan, bir şeyleri istemeden maalesef durduğumuz yerde hiçbir şey bize gelmiyor, gelmeyecek. Hayata bir adım attığımızda, bir anda onlarca adımla bize gelmesini de bekleyemeyiz; vazgeçmeden, yorulmadan, isteyerek ulaşmak istediğiniz yere kararlı olarak ilerlemeliyiz. 

 

Yağmur Durdu Eğer hayallerinizin peşinden gitmeseydiniz şu an iş hayatınız nasıl olurdu?

Gülin Zelal Arslan Je Te Veux dışında, bir yandan hali hazırda kurumsal iletişim alanında çalıştığım Pastavilla var. Pastavilla’nın yurt içi ve yurt dışı tüm iletişim faaliyetlerinde aktif olarak rol alıyorum. Buradaki işimi de çok seviyorum çünkü her zaman değişen ve gelişen dinamikleri olan bir sektör ve kendini yenilemen için sana sonsuz kapılar aralıyor. Fakat bir yanım eksik olurdu pek tabii.

 

Yağmur Durdu Doğa, insan, sanat ve üçünü çevreleyen sonsuz düşünce ile koleksiyonlarınızı tasarladığınızı söylediniz. Peki kendi markanız sürdürülebilirlik konusunda neler yapıyor?

Gülin Zelal Arslan Doğa, insan, sanat hayatımızın bir parçası aslında. Hepsini kapsayan Je Te Veux ise cinsiyetsiz, sınırların ötesinde.  Kendinizi göstermenizi, sınırlara bağlı kalmadan özgürce kendinizi ifade edebilmenizi önemsiyoruz. İfade şekilleri sadece sözel değildir bana göre; taktığın bir aksesuar, giydiğin bir pantolon ve/veya bir tişört bile olsa; rengiyle, kesimiyle; başlı başına her haliyle size ifade ediyor. 

Je Te Veux, hızlı moda diye adlandırılan kavramdan çok uzakta; toplumsal, kültürel ve ekolojik sistemlerle uyumlu bir üretim anlayışını benimser. Bunun anlamı; tüketici beklentilerine an be an karşılık veren, seri üretimle dünyada bırakılan olumsuz ayak izlerine karşı oluşudur. Je Te Veux ürünlerini, bir yıl ya da iki yıl kullanıp atmazsınız; uzun yıllar sizinle olur. Böylece geri dönüşüm maliyetleri ve olumsuz çevresel ayak izi konularında dünyaya olumlu etkiler sağlar. Yapıcı bir örnek vermek gerekirse de koleksiyonumuzda yer alan %100 vegan kumaşlı kimonolarımızı örnek verebilirim.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 125. sayısında yayımlanmıştır.