Kahramanlarınızı güzelleştirin

Sektörde yeni başlayan kreatifler için zor bir dönem. Havas Londra’dan Thomas Worthington ve Greg Ormrod, kariyerlerinin başında “keşke biliyor olsaydık” dedikleri tavsiyeleri paylaşıyorlar.

Reklamcılıktaki en büyük başarım, Mother’da işe yerleştirilirken efsanevi sanat yönetmeni Dave Dye’i çaresiz bırakan bir çalım atmamdı. Kim olduğuma dair hiçbir fikri yoktu; ama top bacaklarının arasından geçtikten ve ben kaçarken alaycı bir şekilde beni tekmeledikten sonra, futbol sahasında onun saygısına sahip olduğumu biliyordum. Deneyimli birinden, profesyonel bir faul… Buna saygı duyulmalı.

Dye, kahramanlarımdan biri. Pek çok şey öğrenmek istediğin ya da en azından kısa bir “merhaba” aldığım biri. Ama futbol sahasının sınırları dışında kendime güvenmiyorum.

Öğrenci veya yeni bir kreatifseniz yapmak istediğiniz tek şey; iz bırakmaktır.

Reklamcılık sektörünün en büyük sırrı ise: Hiç kimse o kadar havalı değil. Tüm ödül törenlerinde gördüğünüz isimlerin ötesine geçin, düşündüğünüz kadar uçuk

kaçık ve havalı değiller, merak etmeyin. İdolleştirdiğiniz kahramanların çoğu sadece insanlar; evleri, çocukları var ve sefalet içinde işlerine gidip geliyorlar.

Kreatif olmakla ilgili anlatılmamış gerçeklerden biri de; çoğu insanın sektöre girmekte zorlandığı. Üzgünüm ama kimi tanıdığınızın önemli olduğu bilindik bir kulüp yok. İyi bir ajansta kreatif olmak için gerçekten de yeterince iyi olmalısınız. İçeri girmek ve orada kalmak için herkesin çok çalışması gerekir.

Greg ve benim çalıştığımız sektör hakkında öğrendiğimiz ve sevdiğimiz en büyük şey ise, neredeyse herkesin bir iş bulmanıza yardım etmek istemesi. Çünkü zamanında birileri de onlara yardım etti.

Öyleyse şimdi – özellikle de şimdi – utangaç olmayın. Yaptığı işe saygı duyduğunuz kişilere e-posta gönderin ve onlardan öğrenmek istediğinizi söyleyin. Muhtemelen, yoğunluktan için cevap vermeyeceklerdir – ki bu sektörde herkes fazlasıyla yoğun – ancak haftada 1-2 kez tekrar deneyin ve size e-posta göndermek istemediklerinden yazmadıklarını düşünmeyin. Onlar sadece meşguller, hem de çok.

“İyi bir ajansta kreatif olmak için gerçekten de yeterince iyi olmalısınız. İçeri girmek ve orada kalmak için herkesin çok çalışması gerekir.”

2020’de reklamcılık korkunç bir dönem geçirdi. 2021’de sektöre girmeye çalışanlar, Titanic’e alt güverteden binmeye çalışıyor desek yeridir. Çoğu şirket işe alım yapmıyor. Zaten insanları işten ayrılmaya zorladıkları için bu işlere yeni birilerinin alınması da zor.

Ancak bir öğrenciyseniz veya yeni bir kreatifseniz, normalde yaklaşmaya çekindiğiniz insanlarla konuşmak için bu dönemi kullanabilirsiniz. Bu tuhaf zamanı, tanımak istediğiniz insanları tanımaya çalışmak, bu konuda daha girişken olmak için kullanın. Genellikle iletişim kurmak için çok utangaç olabilirsiniz ama bunu aşın. Bu utangaçlığı kırın ve yola devam edin. Biz yola çıkarken, birinin bize vermiş olmasını dilediğimiz en önemli tavsiye buydu.

Öyleyse… Dave Dye, bir fincan çay ister misin veya bir tekme atmak?

Thomas Worthington ve Greg Ormrod

Havas Londra Kreatifleri

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 108. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.