Site icon Campaign Türkiye

Kahramanlar: Özülkü Usel

4129Grey Copywriter’ı Özülkü Usel, “kahramanın kim?” sorusuna yanıt arıyor: “Bir bebek hayata merhaba dedi, bir kahraman doğdu…”

Özülkü Usel                                                Copywriter, 4129Grey

-Merhabalar

-Merhaba, buyurun. Nasıl yardımcı olabilirim size?

-Kahraman olmaya gelmiştim ben.

-Anlıyorum. Nasıl bir şey var aklınızda?

-Yani suçla savaşayım, bir de uçayım kaçayım istiyorum. Güzel de bir logom olsun. 

Yukarıdaki diyaloğun aksine kahramanlığa giden yolun kullanıma hazır bir paketi yok. İnsanın içindeki o kahramanlık kumaşı zaman içerisinde işleniyor, değerini buluyor. Hatta çoğu kahramanın hikayesi bir kaybolma, ne yapacağını bilememe dönemiyle başlar. Eminim ki babam da 1990 senesinin temmuz ayında beni ilk kucağına aldığında Ben var ya ben, üfff, nasıl kahramanı olacağım bu bebeğin bir bilseniz” dememiştir.

Biz buna kahramanlarda Dünyayı ben mi kurtaracağım?” dönemi diyoruz. Önemli olan bu dönemi ne kadar kısa sürede atlattığınız. Ben bu konudan yana şanslıyım. Durumu hemen kontrol altına alan babam ışık hızında babalık sürecini başlatmış. Hız desen var, değişen koşullara anında uyum sağlamak desen var.

En karanlık anlarda ortaya çıkıp, günü kurtarmak desen o da var. 1.75 boylarında, yeşil gözlü, azıcık göbekli bir Gandalf gibi düşünebiliriz kendisini. En güzeli de beşinci günün şafağında doğuya bakmak zorunda olmamam. Çıkış yolunu bulamıyorsam, yardıma ihtiyaç duyduğum her an benim için beşinci günün şafağı ve hangi yöne baktığımın da bir önemi yok. 

Her kahramanın bir de kendine özel ekipmanı olmalı. Batmanin utility belti (Türkçeye çeviremedim kusura bakmayın), Iron Manin zırhı vs. Bizim evdeki kahramanın tercihi ise bir sabır taşı. Özel yapım olan bu sabır taşı ne yaparsanız yapın asla çatlamaz ve bu taşın dünya üzerindeki bütün sabrın merkezi olduğu rivayet edilir. Test ettim, onayladım. 

Hikayemin kahramanı olmam için bir kahramana ihtiyacım vardı. Kendisiyle otuz sene önce en umulmadık yerlerden birinde, Şişlide karşılaştık. Bir bebek hayata merhaba dedi, bir kahraman doğdu.

.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 113. sayısında yayımlanmıştır.

Exit mobile version