Site icon Campaign Türkiye

Kahramanlar: Öykü Aydin

VMLY&R Copywriter’ı Öykü Aydin, “kahramanın kim?” sorusuna yanıt arıyor: “Bütün büyük yolculuklar bir çağrıyla başlar. Ben de Campaign Türkiye’nin çağrısıyla kahramanımı aramaya çıkıyorum.”

Öykü Aydin                              Copywriter, VMLY&R

Tanıştırayım Kahramanınız…

Aklıma gelen isimlerin hiçbiri tatmin etmiyor beni. Kafamdaki sinirli reklamcı “Bunlar yapıldı, bunlar çok jenerik” diyor.

Biraz yardım almak için bir bilene danışmaya karar veriyorum. Tüm yazarların mutlak akıl hocası olan Joseph Campbell, Kahramanın Sonsuz Yolculuğu’nda gerçek bir kahramanın aşması gereken 12 adımlık bir şema çıkarıyor. Basitçe özetlersek; kahramanımız hayat tarafından bir maceranın içine çekiliyor. Orada çeşitli zorluklarla sınanıyor, düşüyor kalkıyor, kalbi kırılıyor, ara sıra birilerinden yardım alıyor…

Tanıdık geldi mi? Bana da geldi.

Hepimiz gibi ben de her gün tek tek geçiyorum bu aşamalardan. Ejderhaya yenildiğim de oldu, sihirli iksiri kaptığım da.

“Ne yaptın ki kendine kahraman diyorsun? Öykücüm narsistmişsin” diyebilirsiniz. Eh biraz haklısınız.

Ama iyice bir düşünün. Yarattığımız ideallerden, öykündüğümüz insanlardan daha önemli değil mi kendi çabalarımız, kendi kahramanlığımız?

Yaptıklarımla övünmüyorum, yapamadıklarıma da hayıflanmıyorum. Herkesin kendi zaman çizgisi var biliyorum. Kahramanın yolculuğu daha sürüyor. O yüzden şimdi değilse bile sonunda tamamladığı bütün yolculuklarla gelecekteki ben tam bir kahramandır diyorum.

Madem siz de vakit ayırıp bu yolculuğu benimle beraber tamamladınız, sihirli iksiri kapmayı hakkettiniz. Ekranınızın ışığını iyice kısın. Tanıştırayım, bu da sizin kahramanınız…

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 114. sayısında yayımlanmıştır.

Exit mobile version