Kahramanlar: He-man ve Kara Şimşek

Y&R Team Red İstanbul Kreatif Direktörü Erkan Kaya, hem kahramanları He-man ve Kara Şimşek’i anlattı hem de illüstrasyonunu hazırladı.

30 yıl önce daha ufacık bir çocukken herkesten önce uyanıp televizyonun olduğu odaya sessizce giderdim. Halıya bir yastık atar ve kumandasız televizyonun tam karşısına uzanırdım. Televizyonun büyülü ve kahramanların kahraman olduğu yıllardı. Yakari, Voltran, Alf, Mavi Ay, Hayalet Avcıları, Kuzen Larry ve şu an 30 yaş altı neslin kaçırdığı onlarca dizi ve çizgi film. Ama benim için ikisinin yeri ayrıydı: He-man ve Kara Şimşek.

Pazar sabahları uzun ve bazen kalabalık aile kahvaltısı biter bitmez Uçan Kaz ve Nils başlardı. Hemen ardından da Voltran. Sonra dışarı çıkıp akşama kadar sokakta oyun oynar ve eve gitmek için de Kara Şimşek’in başlama saatini gözlerdim. Kara Şimşek başladığında sokakta gezen bir çocuk görmek, uzaylı görmek gibi bir şeydi.

He-man çıktığında ise benim için dünya dururdu. İskeletor, Hayvan adam, General, Büyücü, Atılgan… Her karakteri ayrı bir güzeldi. Hikayede saklanan Orko’yu bulmak için tüm bölümü gözümü kırpmadan izlerdim.

Okuma yazma öğrenmeye çalıştığım yıllardaydım. Ama kaleme hakimiyetim daha erken başlamıştı. İlkokul öncesi Kara Şimşek, sonrasında da bol bol He-man çizdiğimi hatırlıyorum.

Hani yeteneklerinizi keşfettiğiniz bir dönem vardır ya, siz de yeni farkına varırsınız. İşte ben çizim yeteneğimi ilk Kara Şimşek çizmeye çalışırken fark etmiştim. Aradan 30 yıl geçmiş. Şimdi benden burada kahramanımı çizmemi istediklerinde aklıma ilk onlar geldi. Biraz paslanmış olsam da tekrar onları çizme fırsatı bulmak güzel oldu.

 

Erkan Kaya
Kreatif Direktör
Y&R Team Red İstanbul

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 76. sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.