artwork

Kahramanlar: Denizhan Demirhan

3 yıl önce

0

Geometry Global Sr. Copywriter‘ı Denizhan Demirhan, “kahramanın kim?” sorusuna yanıt arıyor: “Karışık tabloların içinde Kırmızı-Beyaz çizgili kıyafetleriyle kalabalıkta kaybolan, ilk bakışta görülmesi zor biri: Waldo, Walter, Wally ve hatta Ali...” 

Denizhan Demirhan                                          Sr. Copywriter, Geometry Global

Waldo. Aradığım kahraman.

Martin Handfordun internet öncesi dünyada tasarladığı bir illüstrasyon karakteri. Çocukları oyalamak için parlak bir fikir.  

Karışık tabloların içinde Kırmızı-Beyaz çizgili kıyafetleriyle kalabalıkta kaybolan, ilk bakışta görülmesi zor biri: Waldo, Walter, Wally ve hatta Ali…

Her diyarda farklı biadı var. Tuhaf olayların içine düşüyor, biköşeye zekice gizlenip her şeyi izliyor. Etrafı sürekli kargaşayla çevrili ama ona hiç bir şey olmuyor. Ortaya çıkmadıkça oyun bitmiyor. Onu bulmak için sayfanın her detayını cin gibi gözlerle, pür dikkat taramak gerekiyor.

Onu daha rahat bulabilmek için matematikçiler formüller yayınlıyor, adına TV programları, bilim-kurgu dizileri yapılıyor ve hatta kafa karıştırmak isteyen 4.626 kişi Waldo gibi giyinip toplanınca, Guinness Rekoru bile kırılıyor.

İşin güzel yanı herkes Waldoya istediği anlamı yükleyebiliyor. Waldo her konuya, her olaya, her topluma adapte olabiliyor. Çocukları oyalamak için ortaya atılan bir fikir yetişkinlere de meydan okumaya başlıyor. 

Tablo ne kadar karışık olursa olsun Waldonun orada biyerde olduğunu ve onu bulacağını bilmek, oyunu oynamaya devam etmek için yetiyor.  

Biz onu bulmaya çalışırken o da kendiyle ilgili gerçekleri keşfetme arayışında. Yıllarca süren arayıştan sonra bisahnede Waldos Ülkesine varıyor ve yüzlerce Waldodan sadece biri olduğunu öğreniyor. Birçoğu buna oyunun son ve en önemli sahnesi diyor. 

Ben onlarca farklı tabloda Waldoyu aramaya devam ediyorum ama önemli olan büyük resimdeki gerçek kahramanı bulmak gibi duruyor. Bunun için de sanırım tüm memleketi oyuna dahil etmek gerekiyor. 

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 115. sayısında yayımlanmıştır.