Kahramanım fazla uzaklaşmış olamaz

Belki de başkasının Spider Man’i, benim çocukluğumu döver.”

Alametifarika’da reklam yazarı olarak çalışan Enes Hadzibegovic, kahramanını Campaign Türkiye için yazdı.

Hayatın belli dönemlerinde bazı sorularla o kadar çok karşılaşırız ki… Kimisine sorulmamış gibi davranırız, kimisine ezberden bir cevap verip geçeriz, kimisine de mantıklı ve ilgi çekici bir cevap vermeye çalışıp işin içinden çıkamaz, bir belirsizlikler yumağına dönüştürürüz cevabımızı…

İşte benim için “kahramanın kim?” sorusu bu son kategoriye giriyor. Çocukluğumdan beri duymuşumdur. Süper kahramanlar, tarihe yön verenler, rol model aldığım aile fertleri, arkadaşlar gözümün önünden film şeridi gibi geçse de o filmde hiçbirine bir başrol verememişimdir. Belki çok fazla

düşünmekten belki de vicdanen adaletli davranmaya çalışmamdan kaynaklanmıştır bu…

Neyse ki bu soru kendimi daha yalın, daha anlaşılır ifade etmeye başladığım ve olgunluk dönemi diye adlandırdığımız zamana denk geldi. Bu yalınlığın bana verdiği yetkiye dayanarak cevabı çizgi romanların dehlizlerinde falan değil de kendime çok yakın bir yerde aradım. En sonunda şu klişe olma ihtimali kuvvetle muhtemel cevabı buldum. Benim kahramanım aslında çocukluğum. Yani bundan yıllar yıllar önceki Enes.

Yol gösterici, ilham verici o kadar çok artısı var ki… Cesareti, önderliği, yaratıcılığı, çalışkanmış gibi davranabilme becerisi ve problemlerin içinden “beni hayatta bundan sonra hiçbir şey o kadar üzemez” refleksiyle sıyrılması. Kendisini çok iyi tanımam da cabası.

Bu noktada “siz de çocukluğunuza danışın” gibi anlamsız bir final yapmayacağım. Ne de olsa herkes kendi kahramanından sorumlu. Belki de başkasının Spider Man’i, benim çocukluğumu döver. Bilemeyiz.

Son olarak çocukluğuma teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Enes Hadzibegovic
Alametifarika Reklam Yazar

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 97. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.