Site icon Campaign Türkiye

Kadınlara ‘dayanıklılık geliştirmelerini’ söylemeyi bırakın ve harekete geçmeye başlayın

Reklamcılıktaki kadın liderler, en büyük zorluklarını paylaşıyor ve reklamcılık liderleri için hayati soruları gündeme getiriyor.

Reklamcılıkta cinsiyet eşitliği söz konusu olduğunda gerçek, sahip olduğumuz en iyi silahtır. Ancak Birleşik Krallık reklamlarında #MeToo anının eksikliğinin de altını çizdiği gibi, reklamcılık yapan kadınlar için bu gerçek çoğu zaman söylenmeden bırakılıyor.

Yıl 2023 ama sektörümüzdeki pek çok kadının yaşadığı deneyimler tamamen dilsiz kalıyor. Ortak anlayışla gelen hakikat ve dayanışma oksijeninden yoksun bırakılan tehlike, reklamcılık sektöründeki kadınların ilerleme arayışlarında kendilerini yalnız hissetmeye devam etmelerine sebep oluyor. Kadınların yapısal engeller ve önyargılar karşısında basitçe “dayanıklılık geliştirmeleri” gerektiği mesajının son kullanma tarihi çoktan geçti.

Bu sessizliği kırmaya ve ortak zorluklardan ders almaya yardımcı olmak için Londra Reklamcılık ve İletişimde Kadınlar, kadın liderlerin en büyük zorluklarını, bunların üstesinden nasıl geldiklerini ve onlardan neler öğrendiklerini paylaştıkları üç ayda bir düzenlenen “Wacl Wisdom” forumunu oluşturdu. ITV Müşteri Stratejisi ve Planlama Direktörü Kate Waters’ın düzenlediği etkinlik serisi, reklamcılıkta kadınların çeşitli yaşanmış deneyimlerini vurgulamak için tasarlandı.

Kadınları reklamcılıkta güçlendirmeye adanmış sütunların hacmine rağmen, Wacl Wisdom’da paylaşılan kadınların deneyimlerinin canlandırıcı ve zaman zaman acımasız gerçeği onların yokluğuyla dikkat çekiyor. Wacl Wisdom, paylaşılan tüm hikayelerin isimsiz olduğu Chatham House kurallarına göre faaliyet gösterirken, evrensel temalar liderler için sektörün görmezden gelemeyeceği önemli soruları gündeme getiriyor.

Bu içgörülerin sektörde daha fazla ittifakı teşvik edebileceğini umarak serinin şu ana kadarki ana temalarından bazılarını burada bulabilirsiniz. Umudumuz, bu konuları daha geniş bir toplulukla paylaşarak daha iyi sorular sormaya başlayabilmemizdir.

Cinsel taciz tarihi bir sorun değil

Reklamcılıktaki kadınlar, müşterilerinin ve meslektaşlarının uygunsuz davranışlarından dolayı kendilerini suçlamaya devam ediyor. Sektördeki olaylar ve müşteri ilişkileri cinsel tacizin ortaya çıkması için fırsat sağlayabilir. Ayrıca, cinsel taciz ve cinsel şiddet travmasını deneyimlemiş kadınların örgütlerinize katılabileceğini veya örgütlerinizde yer alabileceğini kabul etmek de önemlidir. Kadınların güvenliği her zaman ön planda tutulmalıdır.

İşte liderlere yönelik bazı sorular: TimeTo davranış kurallarına kaydoldunuz mu ve TimeTo eğitimini tamamladınız mı? Kuruluşunuz kadınların güvenliğine öncelik vermek için pratik düzeyde daha fazla ne yapabilir? Kıdemsiz personelin geç saatlere kadar çalışmaları durumunda taksi hizmetlerine erişebilmelerini sağlıyor musunuz? Etkinlik organizatörleri, etkinliklerinizde kadınların güvenliğine öncelik vermek için neler yapıyorsunuz? Güvenli alanlar sağlıyor musunuz? Bir kadın size bir müşterisinden veya iş arkadaşından rahatsız olduğunu söylediğinde gerçekten onu dinliyor ve onun güvenliğine öncelik veriyor musunuz?

Menopoz herkesin sorunu

Reklamcılık sektöründeki kıdemli bir lider, istifa etmesine izin vermeyecek olan patronunun inancı sayesinde gerçek potansiyeline ulaştı. Hem meme kanseri hem de erken menopoz travmasının ardından vücudunun bir molaya ihtiyacı olduğunu fark ederek onun yerine üç aylık ücretli izin alması için baskı yaptı. Şirkete olan bağlılığı ve sektör üzerindeki etkisi o zamandan beri çok büyük.

Dark Horses’un genel müdürü Melissa Robertson’ın çok etkili bir şekilde açıkladığı gibi, 50 yaşın üzerindeki reklamlarda kadınlar nadirdir. Kadınların sadece “dayanıklılık geliştirmelerini” teşvik etmek yerine, menopoz boyunca desteklenmesini sağlamak, kadın yeteneğinin reklamcılıktan çekilmesini engellemenin anahtarı olacaktır.

Liderler için sorular: Wacl’in açık kaynaklı menopoz politikasını okudunuz mu? Bunu hayata geçirmek için hangi adımları atıyorsunuz?

Tüm benliğinizi işe getirmek bir efsanedir

Kadınlar iş yerinde kendi kendilerini düzenlemeye devam ediyor, bu da çoğunlukla büyük bir kişisel maliyete yol açıyor. Bu durum özellikle işyerindeki “öfkeli siyah kadın” stereotipini kapsamlı bir şekilde çürütmek zorunda olan siyah kadınlar için ciddi bir durum. Sinirsel bozuklukları olan ve engelli çocukların bakımıyla ilgili sorumlulukları olan kadınlar için zihinsel yük bazen çok yıkıcı olabiliyor. Bu kadınların, zaman zaman onları kırmak için tasarlanmış gibi hissettiren bir dünyada yön bulma konusunda gösterdiği amansız yaratıcılık heyecan verici.

Liderlere soru: Engelli ve nörodiverjanslı çocukların bakıcılarını desteklemek için hangi pratik politikalarınız var? Bir lider olarak hangi rol modellemeyi yapıyorsunuz? Ofise dönüş stratejiniz bakım sorumluluklarını tanıyor mu?

Nefret suçlarındaki artışı fark etme ve buna yanıt verme sorumluluğumuz var

“Nefret çok tehlikelidir, farklılıkları sevmeyi öğrenmeliyiz.” Bu Wacl lideri, farklılık korkusunun cinayete yol açtığı yönündeki acımasız gerçeği paylaştığında, bir iğnenin düştüğünü duyabiliyordunuz. Son on yılda gey, lezbiyen, biseksüel, trans ve interseks kişilere yönelik nefret belirgin biçimde arttı. Eğer siyah lezbiyen, biseksüel ya da trans biriyseniz, daha da ciddi bir tehlikeyle karşı karşıyasınız. Ulusal İstatistik Ofisi’nin verilerine göre cinsel yönelime dayalı nefret suçları son beş yılda yüzde 112 oranında artarken, pek çok suç hâlâ bildirilmemiş ve söylenmemiş durumda.

Nefret bulaşıcıdır ve kapsayıcılık ve kabul için baskı yapmak her zaman sürekli ve kesişen bir arayış olmalıdır. Engelli haklarına yönelik hayır kurumu Dimensions’ın araştırması, beş kişiden birinin, öğrenme güçlüğü nedeniyle birisiyle alay edildiğini gördüğünü gösteriyor. İnsanoğlunun temelde farklılıktan korktuğunun altını çizen bir istatistik.

Liderler için sorular: Kuruluşlarınızda dışlanmış toplulukları desteklemek için hangi pratik politikalarınız var? İşinizde zararlı stereotipleri sürdürüyor musunuz?

Kendi yarışını koş

Başarılı bir kariyer bir sprint değil, bir maratondur. Reklamcılıkta kadınlara yönelik anlatıyı bir bütün olarak değiştirmeye yardımcı olursak, işletmelerimizin gelişmesi için bağlı olduğu kadın liderlere daha fazla alan yaratabiliriz.

Okuyucular için sorular: Şu anki pozisyonunuzda tüm potansiyelinize dürüstçe ulaşabiliyor musunuz, yoksa bu durum enerjinizi ve tutkunuzu tüketiyor mu? Sevdiğiniz işte huzuru bulamıyorsanız ayrılın.

Nicola Kemp

Creativebrief – Yazı İşleri Müdürü

Exit mobile version