artwork

Kadına uygulanan şiddete karşı “Kırmızı Işık”

9 yıl önce

0

Vodafone Türkiye, geçtiğimiz Mart ayında kadına şiddete karşı kullanıma sunduğu Kırmızı Işık uygulamasını, kozmetik markalarından Avon ile gerçekleştirdiği işbirliğiyle yaygınlaştırmayı hedefliyor. Avon’un doğrudan satış kanalında yer alan 300 bin kişilik Temsilci gücüyle 3 milyon kadına doğrudan erişilmesi amaçlanıyor.

Türkiye’de gittikçe artan kadına şiddet vakalarına karşı geçtiğimiz Mart ayında kullanıma sunduğu Kırmızı Işık uygulamasının erişim ağını genişletmek için harekete geçen Vodafone, Avon ile işbirliği yaptı. Buna göre, Avon’un tüm Türkiye’yi kapsayan geniş doğrudan satış kanalında yer alan 300 bin kişilik Temsilci gücüyle 3 milyon kadına doğrudan erişilmesi hedefleniyor.

Vodafone-Avon işbirliği kapsamında, Avon’un tüm Temsilci iletişimi kanallarına Kırmızı Işık uygulamasının tanıtım bilgileri eklenecek; Avon Temsilcileri de Kırmızı Işık uygulaması konusunda kadınlara bilgilendirme yapacak.

Tek tuşla yardım çağrısı

Vodafone Kırmızı Işık uygulaması, kadınların, şiddete maruz kaldığı anlarda, kolluk kuvvetleri ya da yakınlarına kolaylıkla haber verebilmesini sağlıyor. Uygulama, tercihe bağlı olarak, şiddet uygulayan kişinin uygulamayı fark etmemesi amacıyla sahte bir fener ekranıyla açılabiliyor ve parmakların yukarı kaydırılmasıyla ana ekrana geçilebiliyor. Ana uygulama ekranında Alo 183 Kadın ve Sosyal Hizmetler, 155 Polis İmdat ve 156 Jandarma İmdat acil numaraları tek tuşla aranabiliyor. Ayrıca, şiddete uğrayan kişi, şiddet anında yardım isteyebileceği 3 kişiyi kaydederek tek tuşla arayabiliyor. “Acil SMS Salla-Uyar” fonksiyonunun açılmasıyla birlikte, uygulama arka planda çalışırken, telefonun sallanmasıyla acil SMS gönderilebiliyor. Harita ekranında, kullanıcıya en yakın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı birim ve Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi gösteriliyor.

7 ayda 7.296 kez indirildi

Kırmızı Işık uygulaması, kullanıma açıldığı Mart ayından bu yana, 7 ayda 7.296 indirilme oranına ulaştı. Kırmızı Işık uygulamasını indirenlerin illere göre dağılımı, İstanbul’da %37, Ankara’da %18, İzmir’de %8, Adana’da %3 ve Antalya’da %3 olarak kaydedildi. Salla-Uyar özelliği 3.689 kez aktive edildi. Önümüzdeki bir yılda, uygulamanın, şiddete maruz kalan kadınların en az yarısına kullandırılması hedefleniyor.