Kadın yönetici itibar getiriyor

Küresel iletişim ve etkileşim şirketi Weber Shandwick, Fortune 500 şirketlerini kapsayan GFP 2016’nın sonuçlarını açıkladı.

Bugün yayınlanan Gender Forward Pioneer (GFP) araştırmasının sonuçlarına göre, sektörünün en itibarlı şirketleri kadın lider sayısı olarak önde. Fortune Global 500 şirketlerindeki üst düzey kadın yöneticilerin oranının ölçüldüğü araştırmaya, 36 ülkeyi temsil eden 8 bin 600’ün üzerinde yönetici dahil edildi. Türkiye ise İsveç’ten sonra kadın yöneticilerin en fazla tepe yönetimde yer aldığı ülke konumunda.

Bu şirketlerdeki kadın çalışanların sadece %10,9’unun üst düzey yönetimde yer aldığını ve her on şirketten dördünün sadece erkek yönetimden oluştuğunu da ortaya koyan endeks, 2015 yılında Economist Intelligence Unit (Economist Dergisi İstihbarat Birimi – EIU) tarafından yönetilen, Weber Shandwick ve KRC Research sponsorluğunda hazırlanan Yönetim Seviyelerinde Cinsiyet Eşitliği: Bir Paradoks-2030‘a Yolculuk araştırmasının devamı niteliğinde.

Weber Shandwick’in Başkanı Gail Heimann araştırmayla ilgili olarak, “Kadınların üst düzey yönetimde görev aldığı şirketler itibar olarak çok daha avantajlı pozisyonda. Bu, şirketler ve kadın çalışanlar için harika bir haber. Ancak araştırmanın sonuçları kurumların hala C-Seviyesi yönetici pozisyonlarında cinsiyet eşitliğinde geri kaldığını da gösteriyor. Üst düzey yönetimdeki cinsiyet eşitliğinin şirketlere getirdiği itibar ve başarının fark edilmesinin vakti geldi.” şeklinde konuştu.

Dünya çapında birçok şirketin lider sınıfı cinsiyet eşitliğine odaklı olmamasına rağmen bazı şirketler belli pazarlardaki diğer şirketlere göre daha önde. Türkiye üst düzey yönetimde kadına yer verme oranında yüzde 26 ile dünya lideri olan İsveç’in (%27) hemen ardında yer alıyor.

Üst düzey yönetimde kadınların yer aldığı sektörlerin başında yüzde 33 ile satış ve pazarlama geliyor. İkinci sırada giyim perakendeciliği (%29),  üçüncü sırada ise kişisel tüketim ( %27) sektörleri yer alıyor.

Üst düzey yönetiminde kadınların yer almadığı 5 sektör ise Gıda Toptancılığı, Toptancılık, Taşımacılık, Dönemsel İş ve Tekstil.

Dünyanın en çok gelir yaratan şirketleri arasında yapılan itibar analizleri şirket itibarının artışı ile kıdemli kadın  yönetici sayısı arasında bir korelasyon olduğunu gösteriyor.

Daha fazla bilgi için http://webershandwicktr.com/

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.