Kadın kurucu sayısı neden daha az?

İngiltere’nin Top 150 Danışmanı listesinin anlamı ne ve neyi temsil ediyor? Birdenbire bu liste bana birçok grup destekli ajans ve birçok eski erkek lider gibi göründü.

Bu yılki PRWeek Top 150 listesinde yer almaktan büyük heyecan duysam da, Matthew Freud’un en uzun cüce yarışmasını kazanması hakkında paylaştığı şaka yollu Instagram postu, bana böyle bir övgünün değerini sorgulattı.

Her zaman Matthew’in mütevazı esprilerine gülümserim ancak onları orijinal anonstan bir hafta sonra Edelman’ın önüne geçiren sıralamanın yenilenmesi, rakamların ardındaki hikayeleri sorgulamama yol açtı.

Katılımdan dolayı çok mutlu ve gururlu olmakla birlikte, geçen ay PRCA’nın cinsel taciz anketinin sonuçlarını vurgulayan yazı, listeye farklı bir gözle tekrar bakmamı sağladı.

İngiltere’nin Top 150 Danışmanı listesinin anlamı ne ve neyi temsil ediyor? Birdenbire bu liste bana birçok grup destekli ajans ve birçok eski erkek lider gibi göründü.

Analizlerimize göre, listede kadın sahipleri bulunan 4 bağımsız ajans vardı ve biz de bunlardan biriydik. 

Kadınların erkeklerden daha az girişimci olmadıklarını biliyorum – çoğu durumda kesinlikle daha az iddialı değiller – ancak yatırım konusundaki son hükümet istatistikleri, bağımsız olmalarının, bir grubun ya da birinin sahipliğinde olmalarından daha olası olduğunu gösterecektir.

Tekrar tekrar söylenen şey ise kadınların kendilerini öne koyma olasılıklarının daha düşük olması, övgü hak ettiklerini hissetmemeleri, kamu rekabetinde rahat olmadıklarıdır.

Kadınlar Gününde yayınlanan The UK VC & Female Founders raporu, kadın liderlere sahip firmaların risk sermayesine erişiminde karşılaştığı özel engelleri belirledi. Allbright’tan Anna Jones, Campaign ile yaptığı röportajda, insanların kadın kurucuların yararlanılmamış bir değer olduğunu anladıklarında hem İngiliz ekonomisi hem de yatırımcılar için önemli bir noktayı yakaladığımızı hissetti.

Yatırımın, grubun bir parçası olmanın veya testislerin büyümesini düşünmenin herkes için gerekli bir yol olduğunu düşünmüyorum. Ancak basamakları tırmanmaya, sınırsız kalmaya, konfor alanımızın dışına çıkmaya ve daha büyük hayaller kurmaya teşvik edilmeye başladığımızda, iş dünyasında kadınlar için ‘nasıl’ ve ‘neden’ sorularının sorulmaya başlandığını düşünüyorum.”

Eğer ‘neden’ sorusuna fazla odaklanırsanız kendinizi, kendinizle savaşırken bulabilirsiniz. Yeterince iyi olmadığınıza ya da denemenin bir anlamı olmadığına inanabilirsiniz.

Bu listeler uzun zamandır gücü elinde bulunduranların yıllık olarak kendilerini tatmin etme yolları olabilir. Ben listelerde bulunarak, kadınları ödüller ve bu tür listelerde yer almaları için cesaretlendirmek istiyorum.

Sonuç olarak teşekkürler Matthew Freud.

Yarışmaya tekrar gireceğiz, umarız bu sefer daha fazla kız kardeşimizle birlikte.

Sosyal ve Kültürel Etki Ajansı Franses Kurucusu

Chloe Franses

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 91. sayısında yayımlandı.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.