Julia Louis-Dreyfus: “Hem kadın hem başarılı olmak zor”

Veep, çifte standartlara güldüren bir komedi olabilir, fakat dizinin yıldızı Julia Louis-Dreyfus, bu şovun aynı zamanda cinsiyet eşitsizliği meselesini çözmeye de yardımcı olabileceğine inanıyor. Ona göre hiciv, değişim için etkili bir yol olabilir.

Hollywood’da ve politika’da muhteşem bir adaletsizlik var ve şunu söyleyebilirim ki küresel olarak hem kadın hem de başarılı olmak oldukça zorlayıcı” ifadesini kullanan Louis-Dreyfus, “Meselenin eğlenilecek çok fazla tarafı var bunu yaparak belki iğneyi biraz çevirebilirsiniz” sözleriyle konuşmasını sürdürdü.

CNN’den Christiane Amanpour’un modere ettiği “komedinin kraliçesinden politik gönderme” adlı oturumda aynı zamanda Time Warner CEO’su Jeff Bewkes de yer aldı.

HBO’nun ana şirketinin yöneticilerinden biri olarak Bewkes, Veep’in başarısıyla gurur duyduğunu, dile getirdi ve ekledi: “Kurultaydaki ve yönetici şubedeki insanlar kendilerini ya da başkalarını Veep’in karakterleriyle özdeşleştiriyorlar. Jonah var, Dan var, Ken var. Bu da dizinin, kültürel konuşmaların bir parçası haline geldiğini gösteriyor.

Dizinin ana elemanlarından biri, müstehcenliği neşeli ve bol miktarda kullanıyor olması ki Louis-Dreyfus’un belirttiğine göre bu da, politikacıların kamusal maskelerini çıkarttıklarında nasıl davrandıklarının bir yansıması: “Biz, kameraların önünde, perde önünde ve perde arkasında geçen süreçleri gösteriyoruz. ‘Ne söyleyebiliriz, ne söyleyemeyiz, kim gibi davranıyorsun ve aslında kimsin’i gösterebilmek için kullandığımız dil sıklıkla nazik bir metafor.”

Bewkes ise, HBO’nun program odağının aktivizmi değil yalnızca eğlenceyi içerdiğini, Veep’in ve John Oliver’ın Last Week Tonight’ının belki de geleneksel haber kapsamının dışına çıkarak önemli önemli konuşmaları alevlendirebileceğini söyledi: “Hicivlerin politik süreçlerde gerçek bir sesi vardır ve bazen, özellikle genç insanlarla, çığır açılmasını sağlayabilir.”

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.