Jotun YeşilAdımlar bu yılki hedefine ulaştı

Jotun’un sosyal sorumluluk kampanyası Jotun YeşilAdımlar kapsamında geçtiğimiz yıllarda ağaç diken Jotun, bu yılki kampanyasına deniz dibi temizliğini hedefledi. Kampanya sayesinde deniz dibinde 100.000 metrekarelik bir alandaki atıklar denizden çıkarılacak.

Her yıl, aynı ismi taşıyan mobil uygulama ile doğa severlere ulaşan Jotun YeşilAdımlar kampanyası herkesi çevre için yeşil bir adım atmaya davet ediyor. Uygulamayı açarak yürüyen kullanıcılar, uygulamadaki harita üzerinden yolları yeşile boyuyor. İlk kez yürünen her 4 km için deniz tabanından 10 metrekarelik bir alan kazanılan uygulamada, daha önce yürünmüş yollardan geçildiğinde 6 km’de 10 metrekare elde ediliyor. Böylece farklı yollar keşfedip araç yerine yürümek teşvik edilirken, herkes çevre için yeşil bir adım atmaya davet ediliyor.

Bu yıl, 21 Mayıs itibarıyla hayata geçirilen uygulamaya 17.100 kullanıcı, toplamda 67.000 km yürüyerek destek oldu. Yani yürüyerek Dünya’nın çevresi 1,5 kez dönüldü. 

Deniz dibi temizliği, Su Altı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi Derneği ile gerçekleştirilecek

Kampanya sonucunda, Su Altı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi Derneği iş birliğinde deniz dibindeki 100.000 metrekarelik alandan atıklar toplanacak. Denizden, suda 600 yılda çözünen olta ipleri (misina), 400 yılda çözünen plastik şişe tutacakları, 450 yılda çözünen ve çoğunlukla iskeleler ve deniz araçlarından düşen otomobil lastikleri, 50 yılda çözünen teneke kutular ve köpük malzemeler gibi birçok atık çıkarılması öngörülüyor. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.