Jeff Bezos Avustralya orman yangını için yaptığı bağışla eleştiriliyor

Jeff Bezos, Avustralya orman yangını kurtarma operasyonuna 690.000 dolarlık bağış yaptığını açıkladı. Sosyal medyada yaptığı yardımın miktarından dolayı eleştirilerin odağı olan Bezos, bu parayı her 5 dakikada bir kazanmakta.

Instagram hesabından açıklama yapan Bezos “Kalbimiz Avustralya’da yıkıcı yangınlarla mücadele edenlerle birlikte. Amazon, düzenleme ve hizmetler için 1 milyon Avustralya Doları (veya yaklaşık 690.000 dolar) bağışlıyor.” dedi.

Business Insider’ın tahminine göre; Bezos 2018’in başında ve sonunda bu miktarı her beş dakikada bir kazanıyor, hatta bundan çok daha fazlasını… Bezos’un servetinin yıl boyunca ne kadar büyüdüğü tahmin ediliyor ve o dönemde net değerinin ne kadar arttığına dair fısıltılar da var.

Bezos’un serveti o zamandan beri boşanma nafakasından ve diğer faktörlerden etkilendi ve 2018’de olduğundan daha yavaş büyüdü. Forbes’un en son rakamlarına göre Bezos’un servetinin net değeri 2 Ekim’den bu yana 3.5 milyar dolar büyüdü, 13 Ocak’ta bu oran servetine vurulduğunda günde 34 milyon dolar veya kabaca dakikada 23.600 dolar büyüyecekti. Yani artık her beş dakikada bir olmasa da son üç ayda Bezos ortalama her 30 dakikada bir 690.000 dolar kazanıyordu.

Orman yangınları temmuz ayı sonundan bu yana Avustralya’yı harap etti, en az 28 kişiyi öldürdü ve 2.000’den fazla evi yaktı. Bir blog gönderisinde Amazon, parayı kurbanlara yardım eden ve vahşi yaşamı restore eden yardım ajanslarına yönlendireceğini söyledi.

Sosyal medya, Amazon’un bağış miktarını eleştirmek için çok hızlı bir mecra. İnsanlar sosyal medyada bu bağışın  Amazon’un 936 milyar dolarlık piyasa değerinin küçük bir kısmını temsil ettiğini belirterek eleştirilerde bulundu. Bunun dışında ise Facebook, 1,25 milyon Avustralya doları bağışlayacağını ve Kylie Jenner, Leonardo DiCaprio, Nicole Kidman, gibi ünlülerin milyon dolarları bulan yardımlarının yanında Amazon’dan daha fazla bağış beklentisi tabii ki oldu.

2018’de Bezos’un serveti 78,5 milyar dolar büyüdü, bu da günde 215 milyon dolardan fazla ya da dakikada 149,353 dolara denk gelmekte. Bu rakam, şirketin net değerinin 2017’den 2018’e kadar ne kadar büyüdüğüne dayanan bir tahmin ve Bezos’un Amazon’dan net parasını da yansıtmıyor. Bezos’un servetinin çoğu, değerde dalgalanan Amazon hisse senedine bağlı.

Metallica geçtiğimiz hafta Avustralya’daki itfaiyeye 750.000 Avustralya doları vereceğini açıkladı.

İnsanlar bir modelin, çıplak fotoğraflarını satarak geçen hafta kurtarma çabaları için kabaca 1 milyon dolar topladığını belirtti.

20 yaşındaki model hala para topluyor.

Kylie Jenner, 1 milyon dolar bağışlayacağını söyledi.

Bir çok isim Amazon’u daha büyük bir miktar bağışlamasını vadetmeye çağırdı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.