İyiliği aşkla tasarlar

Azalan doğal varlıklar, iklim krizi, pandemi, küresel gelişmeler geleceğimizi tehdit eden konular olarak karşımıza çıkıyor. Yaşanan bu olumsuzluklar ekosistemimizin tüm parçalarına olumsuz yönde sirayet ediyor. Tam da bu noktada sürdürülebilirlik, tüm şirketler için öncelikli bir konu haline geliyor.

Arçelik, kurulduğu günden bu yana her zaman daha iyiye ulaşmak ve yenilikçi bir yaklaşım sunmak için çalışan bir şirket oldu. Bugün dünya çapında 30.000 çalışanımız, 8 ülkede 22 üretim tesisimiz, 35 satış ve pazarlama ofisimiz ve 12 markamızla 146 ülkede ürün ve hizmet sunuyoruz.

65 yıldır her alanda sektörümüze öncülük ederken, bir yandan da gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakma misyonuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. “Dünyaya saygılı, Dünyada saygın” vizyonumuzla belirlediğimiz iş ve sürdürülebilirlik stratejilerimizi entegre bir şekilde yönetirken; çevresel, etik, sosyal ve ekonomik alanlarda yarattığımız pozitif etki ile tüm paydaşlarımız için daha fazla artı değer yaratmaya gayret ediyoruz, “Geleceği İyileştiren Teknolojiler” geliştiriyoruz. Bugün üretim tesislerimiz çok daha az su ve enerji harcıyor. Güçlü Ar-Ge’miz dünyanın en enerji ve su verimli beyaz eşyalarını geliştiriyor. Döngüsel ekonomi alanındaki çalışmalarımızla da sektörümüze liderlik ediyoruz.

Dünyanın en büyük şirketlerinin sürdürülebilirlik performanslarını değerlendiren Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde 2’nci kez Dayanıklı Ev Aletleri Kategorisinde “Endüstri Lideri” olduk. Ayrıca, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi Gelişmekte olan Piyasalar Kategorisinde dört yıl üst üste listelenen ilk ve tek Türk sanayi şirketi olmaya devam ederek başarımızı koruduk. “Türkiye’de Enerji Verimli Buzdolapları Karbon Finansmanı Projesi” kapsamında 2013-2018 yılları arasında VCS (Verified Carbon Standard) kapsamında 305.407 ton CO2 emisyon azaltım hakkı elde ettik. Yüksek enerji verimli buzdolaplarını pazara sunarak sağladığımız bu karbon kredisi ile 2019 ve 2020 yıllarında küresel üretim tesisleri karbon nötr hale geldi. Önümüzdeki dönemde de yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanında 50 milyon dolarlık ek yatırım yapmayı hedefliyoruz.

İklim değişikliği ile mücadele alanında da öncü çalışmalar sürdürüyoruz. 12’nci Sürdürülebilirlik Raporu’muzda 2030 hedeflerimizi açıkladık. 2030 yılına kadar üretim tesislerimizde 15 MW’lik yenilenebilir enerji sistemi kuracağız. 2019 yılında Türkiye ve Romanya operasyonları için %100 yeşil elektrik satın alan Arçelik, 2030’a kadar küresel çapta, ilgili ülkelerde yeşil elektrik alımının mümkün olduğu tüm üretim tesislerinde %100 yeşil elektrik satın almayı hedefliyor. Güney Afrika, Rusya, Türkiye, Romanya, Çin, Tayland ve Pakistan operasyonlarında 2030’da 2015 yılına göre üretimde ürün başına enerji tüketiminin %45 azaltılması hedefleniyor.

Arçelik olarak sürdürülebilir bir dünyanın bugünden atacağımız adımlarla mümkün olacağına inancımız doğrultusunda, gezegenimizin karşı karşıya kaldığı sorunlara karşı biz kendimize “Ne yapabiliriz?” sorusunu yönelttik. Sürdürülebilirlik ve fayda odaklı yeni bir yolculuğa çıkarak sloganımızı, “İyiliği aşkla tasarlar” olarak dönüştürdük.

Sürdürülebilir ürün, teknoloji, servis ve projeler geliştirmeyi, bu konudaki farkındalığı artırmayı hedefliyoruz. Yıllardır yeniliği aşkla tasarlayan Arçelik markamızın sorumlu üretim ve sorumlu tüketim anlayışı doğrultusunda el ele verip, dünyayı hep birlikte iyileştirebileceğimize inanıyoruz.

Ürünlerimizi doğal ve geri dönüştürülmüş materyaller kullanarak geliştiriyoruz. Mısır nişastası ve şeker kamışı gibi doğal malzemelerden üretilen hammaddelerden dayanıklı buzdolabı plastik parçaları geliştiriyoruz. Atık olan yumurta kabuklarını, biyolojik hammaddelerden üretilen plastikler ile bir araya getirip %100 biyolojik içerikli buzdolabı yumurtalıkları üretiyoruz. Yapımında geri dönüştürülmüş pet şişe kullanılan çamaşır makinesi ve kurutucu kazanı geliştiriyoruz. Şu ana kadar 42 milyonu aşkın geri dönüştürülmüş pet şişeyi çamaşır makinesi ve klimalarımızda kullanarak, gezegeni tehdit eden atık sorunuyla mücadelenin bir parçası olduk. Şirketimizdeki ilgili birimlerle, şirket çalışanı olmayan alanında uzman kişileri ve disiplinleri bir araya getiren, ortak akıl platformu olan “İyi-Ge”yi hayata geçirdik. Bu platformun, Arçelik’in köklü Ar-Ge’sine daha iyi bir gelecek için ürünler, hizmetler, projeler geliştirilmesinde önemli rol üstleneceğine inanıyoruz.

Mehmet Tüfekçi

Arçelik Türkiye Pazarlama Direktörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 110. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.