İstanbul’un resmi dijital platformu yayında

İstanbul Valiliği’nin, İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ortaklığı, TÜRSAB ve İRO iştirakinde yürüttüğü ‘İstanbul Dijital Platform Projesi’ ile İstanbul ilk resmi tanıtım sitesine kavuştu: howtoistanbul.com

Proje, neredeyse tüm seçimlerin dijital dünya üzerinden yapıldığı günümüzde, İstanbul’u turizm kimliğine uygun, güncel bilgilerle ve kolay ulaşılabilir şekilde dünyaya sunmayı amaçlıyor. Kısaca yerli ve yabancı ziyaretçilerin İstanbul ile ilgili ana kaynakçası olmayı hedefliyor.

En çok aranan kelime “how to”

Siteye isim bulmak için yapılan araştırmalar dijital dünya kullanıcılarının arama motorlarında İstanbul’a ulaşmak için en çok yazdıkları anahtar kelimenin ‘how to’ olduğunu tespit ediyor ve ‘how to’ kalıbı ile yapılan İstanbul aramalarının 25 milyon iken, en yakın ikinci arama “İstanbul City”nin 90 bin aramada kaldığını gösteriyor. Bu sebeple ekip, sitenin adının howtoistanbul.com olmasına karar veriyor.

İngilizce ve Türkçe dillerinde yayına hazırlanan site, ziyaretçileri panoramik bir İstanbul görüntüsüyle karşılıyor. Fotoğraf üzerinde gezilerek görüntüdeki önemli yapıların bilgilerine ulaşılabiliyor. Tarihi Yarımada’dan Haliç’e uzanan fotoğraf, akşam saatlerinde gece ışıklarına bürünüyor.

İçerik

Sitede, İstanbul Rehberi, Şehir Ajandası, Faydalı Bilgiler, Rezervasyon, Rengarenk İstanbul ve İstanbul Lezzetleri gii başlıklar yer alıyor. Alt başlıklarda ise İstanbul’a dair güncel ve tarihi bilgilere ulaşılabiliyor. Site üzerinden canlı, güncel kent etkinliklerine erişilebiliyor, aynı zamanda uçuş bilgileri ve  uçak bileti alımı, rezervasyon gibi aktivitelerde bulunulabiliyor. Müzekart ve akbil gibi kentte hayatı kolaylaştıran araçlar ile ilgili detaylara da erişim sağlanıyor.

Proje logosu ise, dijital algıya uygun seçilen fontların boğaz köprüsüyle birleşmesinden oluşuyor. İstanbul’a bağlanmayı da vurgulayan bu dokunuş, boğazın turkuaz ve lacivert renkleriyle tamamlanıyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.