artwork

İstanbul’u haketmek

3 sene önce

0

Marka Konferansı’nın dikkat çeken panelleri arasında Deniz Bayramoğlu’nun sorularını yanıtlayan İlber Ortaylı’nın İstanbul’u Hatırlamak da yer alıyordu.

İlginin yoğun olduğu panelde Ortaylı şu sözleriyle İstanbul’u anlatıyor: “Bugünkü İstanbullunun tanımında daha önce gelen sonra geleni beğenmez şeklinde. Artık şehirleri öldürme zamanı geldi ama dünya nüfus planını düzenleyemediği sürece yeni metropoller ortaya çıkacak. İstanbullular hava ve suyla çok övünür. Her yerde sarnıçlar var ancak bizde bunların haritaları yok. Su meselesi dönemimizde çözülmeye başladı ama yine sorunlar çıkacak.”

İstanbul’u hak ediyor muyuz’u sorgulayan Bayramoğlu’na Ortaylı’nın yanıtı ise şu şekilde oldu: “İstanbulu hak etmek isteyen insanların yapması gerekenler var. Türkçe denilen şeyle alakası olmayan insanlar Türkçe öğretmeye başladılar. Maalesef televizyon spikerlerinin çoğunda Türkçe’yi doğru konuşan kalmadı. Mesela geçmiş zamanlarda Türkçe son derece önemliydi. Örneğin; Nazım Hikmet ülkeye dönemiyor. Ancak bu süreçte etrafındaki dostlarına baktığında ‘İstanbul Türkçes’i konuşmalarını tembih edermiş.”

Ortaylı aynı zamanda şehirleşme anlayışının avm’leşme ile aynı görüldüğünü şu sözleriyle vurguladı: “İstanbul’da insanlar artık adresleri avm’lere göre veriyor. Bu medeniyetsizliktir.”

Senin için
Tümünü göster
M&M’s şekil değiştirdi

Maya Rudolph, bildiğimiz M&M’s’leri “çikolata kaplı midye”lere dönüştürdü...

Facebook’un kullanıcı sayısı 2 milyara ulaştı

Facebook’u günlük olarak kullanan insan sayısı 2023’ün Aralık ayında ortalama...

PepsiCo’nun yeni içeceği Starry NBA’in resmi içeceği oldu

PepsiCo’nun yeni içecek markası Starry, Kuzey Amerika’da NBA, WNBA ve...