İstanbul’u haketmek

Marka Konferansı’nın dikkat çeken panelleri arasında Deniz Bayramoğlu’nun sorularını yanıtlayan İlber Ortaylı’nın İstanbul’u Hatırlamak da yer alıyordu.

İlginin yoğun olduğu panelde Ortaylı şu sözleriyle İstanbul’u anlatıyor: “Bugünkü İstanbullunun tanımında daha önce gelen sonra geleni beğenmez şeklinde. Artık şehirleri öldürme zamanı geldi ama dünya nüfus planını düzenleyemediği sürece yeni metropoller ortaya çıkacak. İstanbullular hava ve suyla çok övünür. Her yerde sarnıçlar var ancak bizde bunların haritaları yok. Su meselesi dönemimizde çözülmeye başladı ama yine sorunlar çıkacak.”

İstanbul’u hak ediyor muyuz’u sorgulayan Bayramoğlu’na Ortaylı’nın yanıtı ise şu şekilde oldu: “İstanbulu hak etmek isteyen insanların yapması gerekenler var. Türkçe denilen şeyle alakası olmayan insanlar Türkçe öğretmeye başladılar. Maalesef televizyon spikerlerinin çoğunda Türkçe’yi doğru konuşan kalmadı. Mesela geçmiş zamanlarda Türkçe son derece önemliydi. Örneğin; Nazım Hikmet ülkeye dönemiyor. Ancak bu süreçte etrafındaki dostlarına baktığında ‘İstanbul Türkçes’i konuşmalarını tembih edermiş.”

Ortaylı aynı zamanda şehirleşme anlayışının avm’leşme ile aynı görüldüğünü şu sözleriyle vurguladı: “İstanbul’da insanlar artık adresleri avm’lere göre veriyor. Bu medeniyetsizliktir.”

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.