artwork

İstanbul’da ilk grafik ve animasyon yüksek lisans programı

12 yıl önce

0

Grafik ve animasyon alanında kariyer yapmak isteyenler için artık İstanbul’da üniversite bünyesinde bir yüksek lisans programı mevcut.  Işık Üniversitesi’nde 2012-2013 eğitim-öğretim yılında açılacak ‘Bilgisayarlı Grafik ve Animasyon Yüksek Lisans Programı’nın kuruluşunda Shrek, Kayıp Balık Nemo, Arabalar gibi dünyaca ünlü filmlerde çalışan görsel efekt ustası Erdem Taylan da danışman olarak yer aldı. Program, İstanbul’da ilk defa Işık Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde açılacak.

Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Karaman tarafından sürdürülen program hazırlık çalışmalarına, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi ve Oyun Teknolojileri Yüksek Lisans Programı Koordinatörü Doç. Dr. Veysi İşler ve Shrek, Kayıp Balık Nemo, Arabalar ve AROG gibi animasyon filmlerin yapımında çalışan animasyon ve görsel efekt sanatçısı Erdem Taylan da danışman olarak destek verdi.

Bilişim sektörünün bilgisayarlı grafik ve animasyon alanındaki akademik gereksinimini Bilgisayarlı Grafik ve Animasyon programı ile karşılamayı hedefleyen Işık Üniversitesi, Türkiye çapında üç üniversitede bulunan, İstanbul’da ise ilk defa Işık Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde açılanacak programla, bilişim teknolojileri alanında yaratıcı ve yenilikçi fikirleri ülkemize kazandırmayı amaçlıyor.