İstanbul Caz Festivali afişinde Orhan Pamuk imzası

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, 16 yıldan bu yana Garanti Bankası’nın sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Caz Festivali, bu sene 20. yaşını kutluyor. Festival, 2-18 Temmuz tarihleri arasında modern caz, rock ve folk gibi geniş müzik yelpazesindeki 400’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı, kentin kültürel ve doğal dokusunu yansıtan birbirinden etkileyici 14 farklı mekanda izleyiciyle buluşturacak.

20. İstanbul Caz Festivali’nin afiş görseli bu yıl Orhan Pamuk tarafından oluşturuldu. Ünlü yazarın resim ve desenlerinde yer alan martı ve yazarın el yazısı, Bülent Erkmen’in tasarımıyla festival afişine dönüştürüldü. Basın toplantısında Bülent Erkmen’in festival afişiyle ilgili hazırladığı özel video mesajı da salondaki katılımcılarla ekrandan paylaşıldı. Erkmen, yaptığı seçimle ilgili olarak şunları söyledi:

“Orhan Pamuk yazarlığından önce resimle ilgilenmiş, yazarlığı sırasında da resimle ilgisini koparmamış bir yazar. Romanlarını yazdığı defterlerde aralara sızmış desenler, yaptığı resimlerin içine sızmış yazılar var. Resimlerinde ve desenlerinde İstanbul’la birlikte karga ve martılara ağırlık vermiş. Martıyı, varlığıyla İstanbul’u simgelemesi, sesiyle de cazla kurduğum kişisel bağlantı nedeniyle seçtim. Seçtiğim resmin “martı” ayrıntısını resmin bütününden kopardım. Böylece afişin beyaz boşluğu üstünde bütün hızıyla uçan martı; çırptığı kanatları, attığı çığlıkları ve Orhan Pamuk’un uçuşan el yazısı ile İstanbul’u peşinden sürüklüyor.”

20. İstanbul Caz Festivali afişi

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.