artwork

Isınmada yeni nesil teknolojilere geçiş

10 ay önce

0

Çevreye duyarlı ürünlerin her geçen gün daha da çok talep gördüğünü belirten Vaillant Group Türkiye Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Altan, markanın teknolojiyi kullanarak sürdürülebilirliğe nasıl katkıda bulunduğunu ve yüksek seviyede tasarruf sağlayan ürünlerin bunu nasıl gerçekleştirdiğini açıklıyor.

Günümüzün büyük kısmını geçirdiğimiz konutlar ve ofisler başta olmak üzere, binaların ısıtılması ve soğutulmasına yönelik ürün ve sistemler, gelişen teknoloji sayesinde her geçen gün daha fazla verim ve konfor sunar hale geliyor. Teknoloji hayatın her alanını olduğu gibi ısıtma ve soğutma ürünlerini de etkiliyor ve dönüştürüyor. Bunun yanı sıra tüketicilerin sürdürülebilirlik alanındaki duyarlılık, bilinç ve farkındalık düzeyindeki artış da yenilikçi ürünlerin giderek daha fazla tercih edilmesini beraberinde getiriyor. 

Tüketicinin tercih, öncelik ve alışkanlıklarının özellikle son birkaç yılda büyük bir hızla değiştiğini görüyoruz. Tüketiciler, çevreye duyarlı ürünleri ve markaları her geçen gün daha fazla tercih ediyor, markaların da bu alanda duyarlı olduğunu ve çaba harcadığını görmek istiyor. Bu doğrultuda üstün verimlilik sağlayan, yüksek teknolojili ve yenilenebilir ürünler, pazarı geleceğe taşıyacak en önemli itici güç olarak öne çıkıyor.

İklimlendirme sektöründe de gezegenin sürdürülebilir geleceği adına yenilikçi ürünlerin geliştirilmesi için son yıllarda önemli çalışmalar yürütülüyor. Bu noktada ısı pompaları, çevreci özelliği ve tüketiciye sağladığı tasarrufla kaynakları koruma noktasında en yenilikçi çözüm olarak öne çıkıyor. Geleceğin teknolojisi olarak görülen ısı pompaları, hem ısıtma hem soğutma ihtiyacını tek cihazla karşılayabiliyor. Tüm dünyada konut ve ticari tesislerin ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarını karşılamadaki başarısını kanıtlayan ısı pompaları, aynı zamanda enerji maliyetlerini, enerji tüketimini ve karbon ayak izini de azaltıyor. Sürdürülebilirlik için binalardaki enerji tüketiminin payı ve performansı çok önemli. Bu nedenle içinde bulunduğumuz dönemde sektörümüzde üzerinde en çok durulan konular arasında Neredeyse Sıfır Enerjili Binalar (NSEB) ile ErP, yani Enerji İlişkili Ürünler Yönetmeliği geliyor. Bu yönetmeliklere uyumlu ürün ve hizmet sunma yolundaki çalışmalar kesintisiz şekilde devam ediyor. Gelecekte bu iki yönetmelikle ve karbon ayak izini azaltma hedefiyle yayınlanacak farklı yönetmeliklerle birlikte ısı pompası pazarında çok daha yüksek adetlere ulaşılacağına inanıyoruz.

Biz de geleceğin teknolojilerine yatırım yapan bir marka olarak küresel ısınma potansiyeli açısından 700 kat daha çevreci olan R290 doğal soğutucu akışkan kullanılan monoblok ısı pompası ürünümüz aroTHERM plus’ı geçtiğimiz yıllarda tüketicinin beğenisine sunduk. Tüm kapasitelerinde A+++ verimlilik sunan ürünümüz, evlerde var olan radyatör vb. sistemlerin yenilenmesine gerek kalmadan cihaz kurulumu yapılmasını mümkün kılıyor. aroTHERM plus ile tüketici nezdinde “yenilikçiliğiyle bugünün ve yarının öncüsü” imajımızı pekiştirdiğimize inanıyoruz.

Tüketiciler verimlilik arıyor 

Tüketiciler artık tercihlerini çevreye özenli, kullanım kolaylığı sunan ve uzun yıllar üst düzey konfor sağlayan markalardan ve ürünlerinden yana kullanıyor. Vaillant Türkiye olarak kombi kategorisine gerçekleştirdiğimiz araştırma da bunu destekliyor. Ürünün sunduğu verimliliğin, tercih sıralamasında fiyatından bile ön plana geçtiğini gösteren bu araştırmamıza göre, tüketicilerin %87,4’ü, kombinin yoğuşmalı ve tasarruflu olmasına öncelikli olarak önem verdiğini belirtiyor.  

Ülkemiz, yaklaşık 1 milyon adetlik kombi pazarıyla bu alanda dünyada ve bölgesinde önemli bir üs ve üretim merkezi konumunda. Sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşma yolunda en büyük katkıyı sağlayacak ürünlerin geliştirilmesi hem sektörümüz, hem ülkemiz hem de dünyamız için büyük önem taşıyor. Geliştirilen ve pazara sunulan teknolojik ürünler sayesinde sektörümüz, en zorlu dönemlerde bile büyümesini sürdürdü ve ülkemizin ekonomik gelişimine, sürdürülebilirliğine katkı sunmaya devam etti. Kombi ürün kategorisinde ciddi teknolojik gelişmelerin, pazarı olumlu yönde etkilediğini görüyoruz. 

Vaillant Türkiye olarak çevreci özelliklere sahip Green iQ etiketli ecoTEC Exclusive yoğuşmalı kombimiz, bu alandaki en başarılı temsilcimiz. ecoTEC Exclusive yoğuşmalı kombimiz, diğer yoğuşmalı kombilere kıyasla multi-yoğuşma teknolojisi sayesinde özellikle sıcak su temininde %8’e varan ek tasarruf ve düşük maliyetli enerji kullanımı vadediyor. Green iQ konseptli ürünlerimizle daha fazla tasarruf sunuyoruz. Akıllı iletişim teknolojileri ile tüketicilerimizin konfor seviyelerini de artırıyoruz. Kablosuz ağ modülü sayesinde akıllı telefon uygulamasına bağlanabilen ve evdeki diğer akıllı cihazlarla iletişim kurabilen ecoTEC Exlusive, akıllı kontrol kullanımıyla A+ sistem ısıtma enerji verimliliğine, %9 düşük modülasyon oranıyla anlık ısı ihtiyacına göre otomatik kapasite ayarına sahip. 

İklimlendirme sistemlerinde her türlü ihtiyaca çözüm sunan ve verimlilik konusunda öne çıkan çözümlerden biri de VRF sistemleri. VRF sistemlerinde, dış ünite üzerinde basınçlandırılan soğutucu gazın, akış dağıtıcıları yardımıyla ihtiyaç duyulan debide birden fazla iç üniteye gönderilmesi sağlanıyor. Böylelikle birden çok alanın etkili ve verimli bir şekilde iklimlendirilebilmesini sağlayan VRF sistemleri de hem soğutmada hem de ısıtmada yüksek çalışma verimliliği ve yüksek konfor sunuyor. Bu sistemler, gelişmiş ısı geri kazanımı, ısıtma, soğutma ve havalandırma işlemlerini aynı anda tek bir sistem üzerinden gerçekleştirme yeteneğiyle enerji verimliliğini artırarak işletme maliyetini ciddi oranda azaltıyor. 

Vizyonunu “Evimizde ve çevremizde daha iyi bir iklim oluşturmak için çalışmak” şeklinde belirlemiş bir grup olarak, sürdürülebilirlik konusunda teknolojiyi etkin bir şekilde kullanıyor ve yoğun çalışmalar yapıyoruz. Bu doğrultuda, ürün gamımızı tasarrufu üst seviyeye çıkaran cihazlarla genişletiyor; teknolojik, sürdürülebilir ve verimli ürünler üreterek sektörümüzün geleceğine katkıda bulunmak için çalışıyoruz. Grup olarak 2050 yılı karbon nötr hedefimiz doğrultusunda hayata geçirdiğimiz özel projelerimizi kararlılıkla sürdürüyoruz. Bu çerçevede ürünlerimizden, üretim tesislerimize, ekiplerimizin araç gereçlerine kadar global anlamda belirlediğimiz aksiyonları kararlılıkla uygulamaya devam ediyoruz. 

 

Bu içerik ilk olarak Campaign Türkiye’nin 133. sayısında yayımlandı.